Skurcze brzucha - co mi dolega?

Witam, mam 18 lat, moją dolegliwością są silne skurcze brzucha. Trapią mnie już od roku. Internista powiedział, że skurcze brzucha to nerwobóle. Miałam USG jamy brzusznej i wyniki są pozytywne, chociaż lekarz wykonujący badanie zdziwił się, że jak na młody wiek i szczupłą sylwetkę (ważę 50 kg na 165 cm wzrostu) oraz na przygotowanie do badania (Espumisan, niejedzenie itp.) mam bardzo dużo gazów w jamie brzusznej i że mogę mieć problemy z układem trawiennym. Może stąd te skurcze brzucha? Dopiero czekam na wizytę u chirurga, żeby prześledził te wyniki, lecz dotychczas żaden lekarz mi nie pomógł. W minione wakacje złapał mnie taki skurcz brzuch, że pomimo kilku tabletek przeciwbólowych trzymał mnie 3 godziny. Przez ten czas nie mogłam się nawet ruszyć, podnieść nogi, wstać z krzesła:/ Proszę mi powiedzieć - jakie mogą być przyczyny skurczów brzucha? Paulina

Witam,

Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki gastroenterologicznej, a raczej jej dokończenie, gdyż część badań wykonano. Przyczyną może być nadprodukcja gazów w jelitach - mogą wywoływać opisane dolegliwości. Jeśli taka przyczyna się potwierdzi, przeanalizować należy dietę i tryb życia - być może zmiany w ich zakresie pomogą zwalczyć objawy. Najpierw jednak ukończyć trzeba pełną diagnostykę w celu wykluczenia poważniejszych zmian.
W wypadku nieznalezienia przyczyny i wykluczenia nadmiernej ilości gazów jako źródła objawów, a jest Pani osobą bardzo emocjonalną, rozważyć należy rozpoznanie zespołu jelita drażliwego - odczuwania dolegliwości mimo braku zmian organicznych.
Pozdrawiam