Dlaczego od pewnego czasu mam dużo gazów?

Witam, od pewnego czasu mam dużo ilość gazów, przelewanie w brzuchu, jakby czasami ból żołądka, dziubanie z lewej strony brzucha u góry, w nocy śpię bez problemu, bóle te nie są mocne ani uciążliwe, miesiąc temu miałem robione badania krwi wszystko wyszło ok, usg brzucha około pół roku temu, tez było ok, wtedy chwilowo też miałem takie gazu, po espumisanie mi przeszło. teraz lekarz dał mi espumisan i zirid, dodam od początku roku miałem sytuacje strasznie stesująco, depresyjną.

Oczywiście, że może przyczyną takich dolegliwości być stres ale mogą też być inne przyczyny np. połykanie powietrza podczas jedzenia, niedobór enzymów trawiennych, nieprawidłowy skład bakterii jelitowych - np. po antybiotykoterapii- jelito drażliwe(zestresowane), stany zapalne żołądka i jelit, niektóre leki, zrosty wewnątrzotrzewnowe pooperacyjne i po zapaleniach w jamie brzusznej, nieprawidłowe ukrwienie jelit, kamica, stany zapalne i dysfunkcje pęcherzyka żółciowego, przebyte zapalenie trzustki itp. Leczenie musi być przyczynowe tzn. trzeba usunąć przyczynę choroby lub uzupełnić braki np. enzymów trawiennych lub składu bakterii jelitowych. Może być konieczne wykonanie dodatkowych badań celem uściślenia diagnozy . Poza bad. krwi należy wykonać USG j. brzusznej, bad endoskopowe przewodu pokarmowego, bad kału. W Pana wieku raczej nie należy się spodziewać zmian nowotworowych ale po dłuższym stresie mogą być zmiany zapalne lub nawet owrzodzenia np. w żołądku czy dwunastnicy. Proponuję zacząć od zmiany diety , mniej stresów i ew. kontrolę u swojego lekarza.