Czy powinnam skorzystać z pomocy psychologa bądź psychiatry?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu występują u mnie ataki paniki w zupełnie zwyczajnych sytuacjach. Ciężko jest mi wtedy oddychać bo czuje ścisk w klatce piersiowej i kucie serca, mam zawroty głowy. Unikam jakichkolwiek kontaktów z ludźmi bo wtedy objawy się nasilają. Czy powinnam skorzystać z pomocy psychologa bądź psychiatry? Dodam ze od dziecka unikam bliższych relacji z ludźmi i boje się zaangażować emocjonalnie. Sytuacja się pogarsza. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Pobyt na oddziale psychiatrycznym

Przy wskazanych przez Panią objawach konsultacja ze specjalistą jest jak najbardziej wskazana. Sugeruję wizytę u psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym, który zweryfikuje hipotezę lęku napadowego jako źródła Pani problemów oraz wskaże, czy psychoterapia będzie wystarczającą formą wsparcia, czy zasugeruje również konsultację psychiatryczną celem włączenia farmakoterapii jako wsparcia dla procesu terapeutycznego.

0

Zdecydowanie tak. Szczególnie, że jak sama Pani pisze objawy się nasilają. Oczywiście każdy z nas jest inny - jedni są przysłowiowymi "milczkami" inny najlepiej się czują brylując w towarzystwie.

Ale już alienacja, obawa przed kontaktem z ludźmi, to kwestie w poważnym stopniu utrudniające codzienne funkcjonowanie. Możliwe, że Pani objawy świadczą o nerwicy wegetatywnej / lękowej. Terapia pod okiem specjalisty psychologa z pewnością pozytywnie wpłynie na Pani postrzeganie otoczenia.

Nie ma też - moim zdaniem - sensu zwlekać z wizytą i nadal się męczyć. Ma Pani przeciez dopiero 19 lat, życie przed Panią, z pewnością są pasje, które z radością będzie Pani realizować, tylko trzeba pozwolić sobie pomóc.

Rozmowa z psychologiem pozwoli zrozumieć / się wyzbyć wielu obaw. Oczywiście tutaj absolutnie nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o samo spotkanie.

Ziołolecznictwo oferuje surowce, które znajdują zastosowanie w terapiach nerwic / lęków. Jednak nie należy po nie sięgać na własną rękę, ponieważ przede wszystkim należy dokładnie zdjagnozować problem, natomiast zioła mogą wtedy stanowić dodatek do terapii.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty