Czy powinnam skorzystać z pomocy psychologa bądź psychiatry?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu występują u mnie ataki paniki w zupełnie zwyczajnych sytuacjach. Ciężko jest mi wtedy oddychać bo czuje ścisk w klatce piersiowej i kucie serca, mam zawroty głowy. Unikam jakichkolwiek kontaktów z ludźmi bo wtedy objawy się nasilają. Czy powinnam skorzystać z pomocy psychologa bądź psychiatry? Dodam ze od dziecka unikam bliższych relacji z ludźmi i boje się zaangażować emocjonalnie. Sytuacja się pogarsza. Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Przy wskazanych przez Panią objawach konsultacja ze specjalistą jest jak najbardziej wskazana. Sugeruję wizytę u psychoterapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym, który zweryfikuje hipotezę lęku napadowego jako źródła Pani problemów oraz wskaże, czy psychoterapia będzie wystarczającą formą wsparcia, czy zasugeruje również konsultację psychiatryczną celem włączenia farmakoterapii jako wsparcia dla procesu terapeutycznego.

Zdecydowanie tak. Szczególnie, że jak sama Pani pisze objawy się nasilają. Oczywiście każdy z nas jest inny - jedni są przysłowiowymi "milczkami" inny najlepiej się czują brylując w towarzystwie.

Ale już alienacja, obawa przed kontaktem z ludźmi, to kwestie w poważnym stopniu utrudniające codzienne funkcjonowanie. Możliwe, że Pani objawy świadczą o nerwicy wegetatywnej / lękowej. Terapia pod okiem specjalisty psychologa z pewnością pozytywnie wpłynie na Pani postrzeganie otoczenia.

Nie ma też - moim zdaniem - sensu zwlekać z wizytą i nadal się męczyć. Ma Pani przeciez dopiero 19 lat, życie przed Panią, z pewnością są pasje, które z radością będzie Pani realizować, tylko trzeba pozwolić sobie pomóc.

Rozmowa z psychologiem pozwoli zrozumieć / się wyzbyć wielu obaw. Oczywiście tutaj absolutnie nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o samo spotkanie.

Ziołolecznictwo oferuje surowce, które znajdują zastosowanie w terapiach nerwic / lęków. Jednak nie należy po nie sięgać na własną rękę, ponieważ przede wszystkim należy dokładnie zdjagnozować problem, natomiast zioła mogą wtedy stanowić dodatek do terapii.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl