Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania?

Witam. Od dłuższego czasu zmagam się z zaburzeniami hormonalnymi. Zaczęło się od tego gdy kilka lat temu zaczęły mi wychodzić zmiany skórne gdzie zawsze moja buzia była gładka. Udałam się wtedy do dermatologa, który polecił zrobić badanie testosteronu. Hormon wyszedł trochę ponad normę i lekarz zalecił antykoncepcję - Cyprest. Nie wiedząc do końca jakie są konsekwencje i nie będąc pokierowana do endokrynologa zaufalam lekarzowi i wzięłam wyżej wymienione tabletki. Brałam je około 2 lata z przerwami. Po tym okresie kiedy uświadomiłam sobie, że warto takie coś kontrolować postanowiłam udać się do endokrynologa. Badania wykazały że tarczyca jest ok jednak w duzym stopniu przekroczony androstedion, ktory przy normie 3.3 osiaga wartosc 21, testosteron przekroczony o 0,2 a DHEAS w normie. Zaczęto u mnie podejrzewać zespół policystycznych jajników więc dostałam hormony na wyrównanie, które biorę od 16 do 25 dnia cyklu. Po jakimś czasie zaczęłam zauważać, że włosy wypadają w znacznej ilości jednak moja endokrynolog stwierdziła że to nie jest od hormonów. Zaniepokojona udałam się do dermatologa, który stwierdził że to lysienie androgenowe. W dodatku diagnoze postawil praktycznie przed wykonaniem badania kiedy zobaczył wynik androstedionu ale uznal ze lysa nigdy nie bede, a loxon 5% stosować mam tylko raz w tygodniu. Dodam, że innych objawów zewnętrzny już nie zauważam - skóra na ,której czasem pojawia się jakąś niedoskonałość, włosy sciemnialy na tyle ile przed braniem Cyprestu, a miesiączka już nie jest tak nieregularny. Czy to możliwe, że po takim czasie uaktywnilo się u mnie lysienie androgenowe? Wcześniej przed braniem cyprestu nie zauważyłam aby moje włosy wypadalu nadmiernie a hormony prawdopodobnie nigdy nie były w normie, ponieważ zawsze miałam zaburzenia miesiaczkowania i mocniejsze owłosienie na nogach czy rękach. Dodam, że moja mama miała podobne objawy gdy była w moim wieku ale nigdy się nie leczyla a włosy nadal ma bujne. W mojej rodzinie nikt nie cierpiał na brak wlosow nawet dziadkowie w wieku 80 lat nadal mają dużo wlosow na głowie. Niepokoi mnie to bo nie wiem co robić endokrynolog mówi jedno a dermatolog drugie a włosy jak wypadaly tak wypadają. Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania ? Skonsultować to z innym lekarzem czy jednak pogodzić się z faktem, że to łysienie.

Lek. Tomasz Budlewski

proponuję udać się do innego lekarza specjalisty endokrynologa.