Czy powinnam zbadać przyrost b-HCG?

Dzień dobry! W zeszłym tygodniu zrobiłam test ciążowy i po otrzymaniu pozytywnego wyniku poszłam na betę (również potwierdziła ciążę). Dziś miałam konsultację telefoniczną z lekarzem i poprosiłam o skierowanie na kolejne badanie, by sprawdzić przyrost bety przed wizytą u w gabinecie. Lekarz stwierdził jednak, że aktualne zalecenia mówią, żeby nie badać przystu bety, bo i tak o niczym nie mówi. Tak samo zareagował na pytanie o skierowanie na badanie poziomu progesteronu. Wcześniej dużo czytałam o przyroście bety i teraz sama nie wiem co myśleć o tej konsultacji. Czy rzeczywiście bety już się nie robi, by sprawdzić czy ciąża prawidłowo się rozwija w początkowych tygodniach?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wszystko zależy od podejścia ginekologa. W wielu gabinetach ginekologicznych nadal sprawdzane są przyrosty hormonu beta-HCG. Jeśli jednak lekarz wybrany przez Panią nie przeprowadza takich praktyk, to trzeba mu zaufać i zastosować się do jego zaleceń.

Jeśli ma Pani wątpliwości, zawsze warto skorzystać z konsultacji u innego specjalisty, aby sprawdzić, czy ma takie same zdanie na ten temat. Jeśli zaś chodzi o sprawdzenie poziomu progesteronu, to nie jest to badanie obowiązkowe. Lekarze zalecają to badanie tylko wtedy, gdy istnieją ku temu określone wskazania. Być może lekarz uznał, że w Pani przypadku nie jest to konieczne.

Więcej na temat progesteronu przeczytać można w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/progesteron.

Charakterystyka hormonu beta-HCG znajduje się poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.