Czy problemy z kręgosłupem mogą powodować trudności w oddychaniu?

Dzień Dobry! Mój 15 letni syn ma okrągłe plecy (odchylenie 50 stopni). I od tamtego roku syn skarży się na trudności w oddychaniu, byliśmy u dobrego ortopedy i nic nie wykrył. Dodam też że syn choruje na autyzm atypowy a w zeszłym roku mial hipohondrie. I chciałabym się zapytać czy przy okrągłych plecach rzeczywiście syn morze mieć utrudnione oddychanie?. Proszę o odpowiedź specjalisty.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

okrągłe plecy określane są jako kifoza pogłębiona. Jest to choroba kręgosłupa, która występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych na każdym etapie życia. Przyczyną pojawienia się tego problemu jest najczęściej długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej, zgarbionej postawy ciała. Czasem jednak okrągłe plecy występują od urodzenia bądź są konsekwencją skoliozy czy różnych chorób.

Chorobę te należy leczyć, gdyż zaniedbana może doprowadzić między innymi do problemów ze swobodnym oddychaniem. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia przestrzeni międzyżebrowych oraz zmniejszenia pojemności oddechowej klatki piersiowej. W efekcie dochodzi do trudności podczas oddychania lub duszności, a w dalszej perspektywie do częstszych infekcji górnych dróg oddechowych.

Leczenie kifozy pogłębionej polega na wdrożeniu rehabilitacji. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych może przynieść znaczną poprawę lub nawet całkowite wyleczenie. Warto więc odwiedzić fizjoterapeutę, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń dla syna i da Państwu wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Szczegółowe informacje na temat kifozy znajdują się w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kifoza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.