Czy problemy z pamięcią są częstym objawem depresji?

Jestem studentką 4 roku medycyny. Niestety, stwierdzono u mnie depresję. Głównym powodem zgłoszenia się do psychiatry był problem z uczeniem się. Moja pamięć nie funkcjonuje, zapisanie jakiejkolwiek przeczytanej informacji w moim umyśle sprawia mi wielki problem. Czy tak poważne problemy z pamięcią mogą być skutkiem samej depresji? Jest mi bardzo ciężko w to uwierzyć. Dodam, że za ostatni rok uzyskałam stypendium naukowe, a teraz nie mogę siebie poznać i jestem przerażona tą sytuacją. Nie przeszłam żadnego zatrucia ani urazu. W ciągu ostatnich miesięcy umarł mi dziadek, ojciec i ojczym. Czy problem z pamięcią może być spóźnioną reakcją na te wydarzenia?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Tak, problemy z pamięcią, jak i sama depresja, mogą być reakcją na traumę, jakiej Pani doświadczyła. Jednym z objawów depresjikłopoty z pamięcią oraz koncentracją, niekiedy bardzo utrudniające normalne funkcjonowanie.

Proponowałabym Pani zastosowanie diety, która wspomaga procesy poznawcze, a także stosowanie suplementów diety takich jak korzeń żeń-szenia. Poza tym w miarę możliwości proszę zadbać o odpowiednią ilość ruchu oraz snu. Bardzo ważna jest również relaksacja, która pomoże się Pani wyciszyć i odprężyć.

Może warto pomyśleć o psychoterapii? Serdecznie do tego namawiam, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia!