Czy problemy z przewodem pokarmowym są spowodowane przez nerwicę?

Od miesiąca przeżywam bardzo stresujące dni. Występują u mnie następujące objawy: ból brzucha w górnej jak i dolnej części podbrzusza, nudności - mdli mnie ciągle, brak apetytu mi doskwiera, mam uczucie, że mój brzuch jest ciągle skurczony, w gardle czuję jakbym miała gulkę, która utrudnia mi przełykanie. A do tego bardzo się pocę. Bardzo łatwo mnie można wyprowadzić z równowagi, a do tego jestem osłabiona, nigdy wcześniej nie zdarzało mi się zasypiać w dzień, a teraz coraz częściej mnie to spotyka. Zdarza mi się czasem nie przespać większej części nocy. Czy to nerwica żołądkowa? Do jakiego lekarza powinnam się udać? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią objawy faktycznie mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowe. O zaburzeniach nerwicowych najczęściej mówimy wtedy, gdy występują dolegliwości fizyczne (np. kołatania serca, ból głowy lub brzucha), natomiast ich przyczyna ma naturę psychologiczną.
Czynnikiem bezpośrednio wywołującym dolegliwości jest nierzadko stresująca sytuacja.
Stres powoduje mobilizację organizmu i uruchamia takie reakcje jak np. nadmierna potliwość oraz skurcz mięśni gładkich. Przewód pokarmowy jest zbudowany z mięśni gładkich i dlatego w stresie możne występować biegunka, wzdęcia i  bóle brzucha. Przewlekły stres jest wyczerpujący, dlatego po dłuższym czasie można odczuwać znużenie i męczliwość, rozdrażnienie.
Proponuję, aby zgłosiła się Pani do lekarza psychiatry, który zaproponuje Pani skuteczne leczenie.
Najczęściej zaleca się psychoterapię oraz leki, które pozwalają na lepsze radzenie sobie ze stresem.

Serdecznie pozdrawiam

Witam

W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Wskazana jest konsultacja psychiatryczna (farmakoterapia) i/lub psychoterapia jako metoda leczenia.

Pozdrawiam serdecznie