Czy to naprawdę może być nerwica?

Witam :) przez ostatni rok miałam wiele sytuacji nerwowych i to nawet bardzo nerwowych i stresujących. Cały czas źle się czułam psychicznie a teraz też fizycznie. Mam kolatanie serca, duszności, bóle w klatce piersiowej, jakieś dziwne bóle w żyłach na nadgarstkach a wyniki badań mam dobre, więc to nie może być żadna choroba fizyczna. często czuje się jakbym miała zaraz umrzeć i mam bardzo czarne myśli...czy to może być nerwica?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na przewlekające się objawy nerwicowe.

Proszę skonsultować się z Poradnią Zdrowia Psychicznego, o skierowanie proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu, w ramach NFZ-tu.

Życzę Pani tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0

Szanowna Pani,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam serdecznie,

Opisała Pani bardzo niepokojące objawy, które mogą mieć związek z wystąpieniem nerwicy.
Zalecam konsultację z psychiatrą i skorzystanie z pomocy psychologiczno-psychoterapeutycznej.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

0

Witam, opisane objawy mogą mieć związek z zaburzeniami nerwicowymi, jednak aby to stwierdzić niezbędna jest wizyta u specjalisty. Proszę skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i psychologa. Najlepsze efekty przynosi korzystanie i z farmakoterapii i psychoterapii. Przesyłam link do strony, gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Panią
Pani objawy wskazują na zaburzenia nerwicowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pani jak najprędzej rozpoczęła psychoterapię,
gdyż objawy mogą się nasilać i mogą prowadzić do pogarszania się
stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii, która jest
najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą leczenia nerwicy
oraz jej konsekwencji.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty