Czy przed usunięciem guza sutka powinnam być szczepiona na żółtaczkę?

Witam serdecznie,

jestem 26-letnią kobietą, u której stwierdzono guza sutka lewego (tu mammae sin - guz szybko się powiększa, w sierpniu 2009 miał wymiary 5x3 mm a dokładnie rok później osiąga wymiary 24x13x13 mm). W przeciągu kilku ostatnich miesięcy wykonywane miałam USG, BAC, biopsję gruboigłową oraz marker krwi (zakres referencyjny 32,4) - niestety żadne z powyższych badań nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło jednoznacznie, że jest to rak piersi. Za dwa tygodnie będę miała wykonywany zabieg usunięcia guza w celu wykonania badania histopatologicznego.

Chciałabym uprzejmie prosić o udzielenie informacji na temat zabiegu oraz rekonwalescencji, ponieważ lekarze nie udzielili mi takowej. Mianowicie: czy taki zabieg może być wykonywany metodą laparoskopową? Czy przed zabiegiem nie powinnam mieć wykonywanych szczepień przeciwko żółtaczce? Lekarz poinformował mnie, że zabieg jest jednodniowy - czy to oznacza, że znieczulenie będzie miejscowe? Czy blizna przy takiej wielkości guza jest duża? Jego usytuowanie to górny kwadrat piersi. Ile czasu trwa gojenie się rany a także po jakim czasie zdejmuje się szwy i opatrunki? Jak długo czeka się na wyniki badań? Za udzielenie informacji serdecznie dziękuję.

W oczekiwaniu na odpowiedź, Kamilka373

Dzień dobry!

Co do metody usunięcia guza powinna Pani spytać osobę wykonującą zabieg. W zależności od zakresu zabiegu dobierane jest znieczulenie. Może będzie możliwe znieczulenie miejscowe lub krótkie ogólne. Wielkość blizny zależy od sposobu nacięcia. Szwy skórne zdejmuje się zazwyczaj w 5-7 dobie po zabiegu. Wynik w zależności od pracowni wydawany jest w ciągu 2-3 tygodni.

Z poważaniem