Czy przy dłuższym trwaniu w stresie, zmęczeniu możliwa jest zmiana zachowania, odczuć, emocji, uczuć?

Witam, od dwóch lat mój partner (36 lat) leczy się na nerwicę, lęki. Przyjmuje leki psychotropowe przepisane przez lekarza psychiatrę, ale nigdy nie przeszedł terapii. Czy przy dłuższym trwaniu w stresie, zmęczeniu możliwa jest zmiana zachowania, odczuć, emocji, uczuć. Możliwe jest przekreślenie w jednej chwili wszystkiego i ucieczka? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Witam!
Wszystko jest możliwe. Prawidłowe leczenie zaburzeń emocjonalnych polega na psychoterapii i ew. wzmocnieniu lekami p/lękowymi. Stosowanie samej farmakologii jest działaniem objawowym i prędzej, czy później może dojść do nawrotu. Tak jak odczulanie od jakiegoś alergenu, tak przy pomocy psychoterapii nabieramy dystansu do stresu.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam, Długotrwały stres, obciążenie fizyczne zmieniają czucie i zachowanie. Pisze Pani, że partner stosuje jedynie leczenie farmakologiczne, które jest leczeniem objawowym, natomiast aby to leczenie miało przynieść rzeczywistą poprawę powinno równolegle przebiegać z psychoterapią.
Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Odpowiadam tak, gdyż farmakoterapia przyczynia się do spłycenia odczuwania emocji.
Dlatego, z mojej strony zachęcałabym Pani Partnera do podjęcia terapii, która wymaga
zaangażowania i współpracy, do czego zachęcam Panią, by zainspirowała Pani swojego Partnera (również w trosce o siebie...).

Z przesłaniem dla Pani wszystkiego dobrego,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam, przy dłuższym działaniu stresu, zmęczenia możliwa jest zmiana zachowania. Czynniki te wpływają na sposób spostrzegania, poziom funkcjonowania. Poza leczeniem farmakologicznym ważne jest również korzystanie z psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl