Czy rak żołądka jest genetyczny?

Czy rak żołądka jest dziedziczny i co jaki czas przy refleksie i byłym zapaleniu błony śluzowej trzeba powtarzać gastroskopię gdyż obawiam sie raka żołądka bo 2 lata temu zmarła moja mama na raka żołądka bo spotkałem sie z opiniami od profesorów na ten temat jeden twierdzi ze może być to genetyczne a drogi ze nie

Rak żołądka może mieć podłoże genetyczne w około 50-70% przypadków. Jeśli skłonność genetyczna jest skorelowana z warunkami środowiskowymi wystąpienie raka ma duże prawdopodobieństwo. Jeśli ma Pan często dolegliwości związane z żołądkiem to radziłbym wykonywanie kontrolnej gastroskopii co około 1-2 lata. O wszystkim powinien zadecydować gastroenterolog prowadzący.