Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy regularna masturbacja może doprowadzić do nerwicy?

Mój problem polega na tym, że jestem b.nerwowy, przeżywam pewne objawy somatyczne które są charakterystyczne dla nerwicy lękowej, wegetatywnej: nadpotliwość, biegunki, bóle żoładka, irracjonalne lęki itp. Nie mam partnerki, swoje potrzeby seksualne spełniam poprzez masturbację przy pornografii. (zazwyczaj raz w tygodniu). To może być skutkiem nerwicy i powodować takie symptomy?Wiem, że w internecie jest masa wiadomości odnośnie + i - , ale ciekawi mnie właśnie czy masturbacja może tworzycnerwice
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Sama masturbacja nie jest przyczyną nerwicy. Teoretycznie dylematy moralne związane z masturbowaniem się mogą w pewnym sensie przyczynić się do różnego rodzaju wątpliwości, dysonansów itd. Częściej jednak zależność nerwica-masturbacja jest taka, że zaburzenia nerwicowe mogą skutkować nadmierną masturbacją. Człowiek z nerwicą nie potrafi radzić sobie z lękami, stresem, dlatego kompulsywne masturbowanie się może stać się metodą na radzenie sobie z frustracją i negatywnymi emocjami. Co więcej, bardzo często mylimy napięcie seksualne z napięciem emocjonalnym, dlatego może dochodzić do nadużywania masturbacji, co może przekształcić się w nałóg. Nie wiem, czy Pana podejrzenia co do nerwicy lękowej są tylko Pana próbą autodiagnozy, czy był Pan u lekarza psychiatry. Owszem, nerwowość, lęki, niepokój, nadmierne pocenie się, biegunki, bóle żołądka mogą świadczyć o nerwicy, ale potrzebna jest wizyta u lekarza. Na początku u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci specjalistyczne badania, by wykluczyć podłoże somatyczne Pana dolegliwości gastrycznych. Jeżeli w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego, dopiero wówczas można szukać przyczyn Pana problemów w psychice. Zachęcam Pana do konsultacji u lekarza.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Dzień dobry!

Nie, masturbacja nie wywołuje nerwicy. Jeśli czuje Pan jednak, że podejmuje zachowania masturbacyjne w stresie, w lęku, w silnych emocjach nie związanych z podnieceniem seksualnym, że masturbacja jest kompulsywna, zaspokaja inne Pana potrzebny niż seksualne, lub że traci Pan nad nią kontrolę - mogą być to objawy wzmacniane przez nerwicę. W takiej sytuacji polecam podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy