Czy to może być objawem nerwicy seksualnej?

Witam serdecznie, czy objawem nerwicy seksualnej może być czynność seksualna (masturbacja, seks) w sytuacji nerwowej motywowana rozładowany napięcia pozaseksualnego lub seksualnego jednak także z pobudek nieseksualnych, które mimo wszystko destabilizują jakość życia erotycznego? - chodzi między innymi o chroniczny konflikt intrapsychiczny...

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję Panu za to pytanie. Jak najbardziej możliwa jest taka sytuacja, w której aktywność seksualna podejmowana jest z powodów pozaseksualnych.

Wbrew pozorom, takich powodów jest bardzo wiele, chociaż najczęściej pozostają one nieuświadomione. Jednym z nich może być właśnie potrzeba rozładowania silnego napięcia psychicznego, emocjonalnego. Z takim wyuczonym mechanizmem (nie)radzenia sobie z emocjami (np. niepokojem, lękiem, złością, smutkiem) mamy często do czynienia w przypadkach uzależnień związanych z erotyką, np. od oglądania pornografii i masturbacji.

Nadmierna potrzeba aktywności seksualnej występuje także czasem w zaburzeniach lękowych, tzw. nerwicach i jest ona częścią ogólnego pobudzenia psychofizycznego. W obu tych przypadkach – uzależnień i nerwic – dochodzi do silnego uwarunkowania: napięcie/pobudzenie psychofizyczne – rozładowanie napięcia (orgazm) – ulga. Najogólniej mówiąc, uczucie ulgi i odprężenia wynika z aktywności hormonów – obniża się poziom hormonów stresu, a uwalniane są endorfiny (tzw. hormony szczęścia) oraz oksytocyna (hormon więzi, bliskości, poczucia bezpieczeństwa).

W miarę coraz częstszego powtarzania (utrwalania) takiego mechanizmu, który daje – niczym alkohol lub narkotyk – natychmiastową ulgę, człowiek stopniowo oducza się wszelkich innych konstruktywnych sposobów radzenia sobie z napięciem, emocjami, stresem. Jego aktywność ulega zawężeniu, ponieważ inne sposoby rozładowywania napięcia (np. sport, hobby, relacje z ludźmi) wymagają zwykle większego wysiłku i nie dają natychmiastowej nagrody w postaci zastrzyku hormonów.

Gdy taki mechanizm zaczyna destrukcyjnie wpływać na samoocenę czy satysfakcję w związku lub też zaczyna przeradzać się w uzależnienie od seksu, warto przyjrzeć się mu głębiej i poszukać jego przyczyny. W tym celu najlepiej skonsultować się z psychoterapeutą lub seksuologiem, bo jeśli podłoże jest nerwicowe, to niezbędna może być psychoterapia.

Być może znajdzie Pan jeszcze jakieś przydatne informacje w poniższych linkach:

https://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-masturbacji

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mam-ciagle-napiecie-seksualne-i-jak-sie-go-pozbyc

Pozdrawiam Pana serdecznie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.