Czy same nadżerki mogą powodować ograniczenie ruchomości?

Witam. Czy istnieje jakieś medyczne wytłumaczenie bardzo niskich odczynów zapalnych (OB, CRP) w chorobie ZZSK przy jednocześnie bardzo dużych dolegliwościach bólowych ze strony narządów ruchu, kręgosłupa? Czy stany zapalne są wyznacznikiem dolegliwości bólowych ? Dodam iż mam podchrzęstną sklerotyzację stawów krzyż-biodr i nadżerki do 5mm a ob. i crp większość czasu w normie. Czy same nadżerki mogą powodować ograniczenie ruchomości ? pozdrawiam

Witam,
proces destrukcji stawu w chorobie reumatolidalnej nie zawsze jest związany z wysokim mianem CRP i OB, choć jest to rzadkość. Najczęściej odczyny zapalne w chorobie reumatycznej są zwiększone. Jednak przy prawidłowym leczeniu wykładniki stanu zapalnego normalizują się. Ponieważ destrukcja narządu ruchu jest nieodwracalna to przy uszkodzeniach chrzęstno-kostnych możliwa jest sytuacja, że mamy do czynienia z remisją choroby i występującymi dolegliwościami bólowymi związanymi z trwałą destrukcją stawów. Nadżerki to stałe uszkodzenie powierzchni chrzęstno-kostnej. To one są odpowiedzialne za dolegliwości bólowe stawów oraz ograniczenie ich ruchomości.
pozdrawiam,
Rafał Mikusek - ortopeda traumatolog