Czy schizofrenia może się ujawniać w wieku 40 lat?

Witam. Mam 14 lat. Zastanawiam się, czy coś dzieje się z moim tatą. Od kilku miesięcy chce się rozwieść, ale zachowuje się jak zupełnie ktoś inny i tak jakby ma dwie osobowości: jedną osobowość osoby skruszonej, jakby chcącej wrócić - prawie takiej, jak kiedyś. I drugą: osoba antypatyczna, nieuprzejma, która rani wszystkich dookoła, uderza w czuły punkt mojej mamy, lubi wychodzić z kolegami na piwo, udawać kogoś młodego, zachowywać się jak singiel. Wyprowadził się od nas. Rozważałam kilka chorób: - kryzys wieku średniego, - Alzheimer (ma częste zaniki pamięci), - dystymia, - schizofrenia, - wypalenie zawodowe, - uzależnienie od komputera, - guz mózgu . Po prostu nie mogę uwierzyć, że jest zdrowy. Miał dużo czynników stresowych, np. urodzenie się dziecka, budowa domu, przeprowadzka, masowe zwalnianie pracowników (korporacja). Kiedyś był wzorowym mężem, a moja mama nic złego mu nie zrobiła. On nie ma żadnej narzeczonej, z nikim się nie spotyka (przynajmniej na razie nic takiego nie zaobserwowałam). Wydawało mi się, że po prostu stara się zwracać na siebie uwagę. W jego rodzinie były różne choroby, począwszy od Alzheimera do różnych "dys" (sama mam dysgrafię i klaustrofobię). Tato ma 40 lat. Kupuje sobie drogie rzeczy, np. telefony komórkowe, ubrania, czyści samochód, ale ma mniejszą higienę osobistą niż dawniej. Specjaliści mówili różnie. Zastanawiałam się nad hipotezą opętania, ale wątpliwe. Pomijając fakt, że unika kościoła i jakoś dobrze zna niemiecki i angielski, nie mam podstaw by w to uwierzyć. W jego rodzinie wzorzec wyglądał tak: ojciec izoluje się, bierze nadgodziny, unika żony, matka zajmuje się wszystkim, wychowuje dwójkę dzieci, ucząc je skrywania emocji i zamknięcia w sobie. Mój ojciec w dzieciństwie był bardzo samotny. Co mu może być?
14 LAT ponad rok temu

Witaj,

Schizofrenia jest chorobą ujawniającą się głównie u młodych osób.  Średnia zachorowań kształtuje się w granicach 20 a 25 roku życia. Oczywiście zdarzają się przypadki rozpoznań stawianych później. W takich sytuacjach zakłada się, iż pierwsze objawy chorobowe zostały przeoczone.

Na podstawie Twojego opisu nie można wysunąć podejrzenia schizofrenii. Choroba ta może mieć wiele obrazów chorobowych, ale zwykle obserwuje się objawy wytwórcze (omamy, urojenia) z towarzyszącym zobojętnieniem. Widoczne są problemy z pełnieniem ról społecznych.

Nie ukrywam, że opisywane zachowania taty nasuwają podejrzenie próby odmłodzenia się. Być może poznał kogoś, dla kogo chce być atrakcyjny. Możliwy jest również kryzys w małżeństwie Twoich rodziców, który tata przeżywa właśnie w taki sposób.

Niestety dla ustalenia przyczyny zmiany zachowania Twojego taty konieczna jest rozmowa z nim samym. Porozmawiaj z nim zatem i opowiedz mu o swoich uczuciach. Przekonaj go, do rozmowy ze specjalistą-psychologiem. Jedynie w ten sposób możliwe będzie postawienie właściwego rozpoznania.

Pozdrawiam.