Czy schorzenie kręgosłupa może wywoływać depresję?

Czy schorzenie kręgosłupa może wywoływać depresję ? Mam częściowo zrośnięty krąg w odcinku krzyża co powoduje przeciażenie.

Psychoterapeuci od tzw. pracy z ciałem pewnie powiedzieli by, że przeciążenie związane jest z Pana/Pani życiem. Czasami jest tak, że ludzie dźwigają problemy, które nie należą do nich, a np. do rodziców. Bezsilność w tym wypadku może przyczyniać się do depresji. Z innej strony patrząc, problemy z ciałem mogą uniemożliwiać realizację życiowych zadań (np. pracy zawodowej), wtedy choroba fizyczna staje się przyczyną depresji. Jest to zatem związane bardziej z życiem, funkcjonowaniem i psychiką. Czysto fizjologiczny czynnik zaburzeń psychicznych bardziej mógłby mieć miejsce przy problemach hormonalnych. Natomiast problem układu kostnego raczej nie może być bezpośrednią przyczyną depresji z medycznego punktu widzenia. Proszę rozpatrywać problem w kategoriach psychologicznych.

Problemy zdrowotne w związku z tym, że ograniczają swobodę w działaniu i wybory, wymagają większej uważności na siebie, mogą z czasem skutkować obniżonym nastrojem. To co dotyka ciała na poziomie fizycznym, nigdy nie jest obojętne na poziomie emocjonalnym. Nie wiem jak schorzenie kręgosłupa wpływa na Pana życie, czy często musi Pan z czegoś rezygnować albo czy z jakiejś pasji musiał już pan zrezygnować wcześniej ? Jednak każde organicznie wiąże się ze smutkiem i niekiedy zanim się to w pełni zaakceptuje, osoba doświadcza depresji i przeżywa się taką wewnętrzną żałobę. Pozdrawiam