Czy serce płodu jeszcze zacznie szybciej bić?

Dzień dobry, Jestem w 8 tygodniu ciąży (7 6 tc) według OM. Pierwsza wizyta 10.06 u ginekologa - 5 1, na USG widoczny pęcherzyk ciążowy 5,3 mm z pęcherzykiem żółtkowym, brak zarodka. Kontrola za 3 tygodnie. Zaplanowana wizyta na 29.06. W piątek 25.06 na papierze toaletowym dostrzegłam brązowy śluz. W sobotę udałam się na wizytę do prywatnej placówki, gdyż moja Pani doktor nie pracuje w weekendy. W trakcie badania ginekologicznego wszystko w porządku, widoczny brązowy śluz - wywnioskowałam z rozmowy z Panią doktor, że plamienie mogło wystąpić po stosunku, który odbył się w czwartek 24.06. Na badaniu USG, widoczny zarodek z bijącym serduszkiem, jednak Pani doktor zobaczyła pewne nieprawidłowości. Pęcherzyk żółtkowy o wymiarach 4,5 mm ( zdaniem Pani doktor powinien wynosić 6mm) Zbyt wolne bijące serduszko - 65/min. I informacja, że przy tak bijącym serduszku ciąże zazwyczaj obumierają. Czy istnieje szansa, że serduszko jeszcze przyspieszy ? Na sobotniej wizycie został mi przepisany Pogesteron Besins doustnie. Kontrola u mojej Pani ginekolog 29.06.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

na tym etapie ciąży, który jest obecnie faktycznie wartość akcji serca płodu powinna być wyższa (ponad 100 uderzeń na minutę). Lekarz na podstawie USG stwierdził, że jednak u Pani ten parametr jest zaniżony. Nie jest wykluczone, że akcja serca płodu przyspieszy i ciąża będzie rozwijała się mimo wszystko prawidło. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość, że natura i ciało kobiece rządzą się swoimi prawami. Możliwe jest zatem także obumarcie ciąży, ponieważ zarodek nie rozwija się prawidłowo. Trzeba być przygotowanym na każdą opcję i po prostu być dobrej myśli, ale też przede wszystkim stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. Zapewne odpowiednie przyjmowanie leków oraz suplementacji będzie wskazane. Dodatkowo warto przyjąć na razie oszczędzający tryb życia (unikać wysiłku fizycznego czy stresów). Ciąża w życiu kobiety jest wyjątkowym czasem, który wymaga odpowiedniej troski.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-trymestr-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie

https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-tygodnie-ciazy-objawy-przebieg-badania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.