Czy stosowanie leku Aryzalerę ma wpływ na wynik badania HIV?

Witam, Niedawno robiłam test na HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i wyszedł wynik "reaktywny" 0,67, tylko nie znam dokładnych wartości referencyjnych. Konsultant poinformował mnie, że trzeba wykonać kolejny test, że to nie jest jeszcze potwierdzenie, że ktoś, kto ma HIV ma ten wskaźnik na poziomie 20 i może to przez jakąś infekcję, bądź inną chorobę autoimmunologiczą. Jestem bardzo zaniepokojona tą sytuacją, dodam, że regularnie od roku biorę leki- Aryzalerę, czy to może mieć wpływ na wynik badania, co on w ogóle oznacza? Dziękuję

Lek. Michał Lenard

Pani leczenie nie powinno wpływać na wynik badań. Tak jak powiedział Pani konsultant, dodatni wynik pierwszego badania mógł być fałszywy z różnych powodów, dlatego dla potwierdzenia, lub wykluczenia zakażenia HIV konieczne jest drugie, dokładniejsze badanie. Pozdrawiam!