Czy stosowanie odżywek może mieć negatywny wpływ na moje zdrowie?

Witam! Mam 20 lat i jestem całkowicie zdrowy. Od ok. 1,5 roku trenuję rekreacyjnie na siłowni. Myślę nad tym, aby zabrać się za to na poważnie, tzn. ćwiczyć regularnie, przejść na dietę proteinową i stosować odżywki jako uzupełnienie diety. I tu pojawia się moje pytanie. Otóż chciałbym się dowiedzieć, czy stosowanie odżywek może mieć negatywny wpływ na moje zdrowie? Najbardziej zależałoby mi na opinii na temat kreatyny, białka i boosterów przedtreningowych. Pozdrawiam serdecznie
20 LAT ponad rok temu

Witam,
moja opinia o stosowaniu odżywek jest taka – po co wydawać pieniądze na proteiny w proszku, kiedy można zadbać o właściwą dietę dostarczającą nam prawidłowych ilości wszystkich składników odżywczych. Dodatkowo takie suplementy nie są objęte normami prawnymi, dlatego ilość poszczególnych składników odżywczych i innych dodatkowych substancji nie jest kontrolowana tak jak np. leki.
Dodatkowo na opakowaniu nie musi być wszystko opisane i tak możesz kupić dwie inne odżywki, a potem okaże się, że mają taki sam skład, a Ty jesz 2 razy więcej któregoś ze składników, co niekoniecznie jest korzystne dla naszego zdrowia. Dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej zadbać o dietę wspomagającą budowę masy mięśniowej. Decyzja należy do Ciebie.
Podam Ci kilka podstawowych wskazówek dietetycznych:

- przede wszystkim unikaj słodyczy i produktów fast-food, a także słodzonych, gazowanych napoi, które dostarczają pustych kalorii i nie budują masy mięśniowej, ale tłuszczową;

- zwiększ częstość posiłków - przynajmniej 3 duże posiłki i 3 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie);

- odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny, staraj się jeść co 2-3 godziny;

- jedz przekąski wysokokaloryczne, o małej objętości - zdrowe i pożywne, np. orzechy, koktajle mleczne, mleczno-owocowe, jogurty, suszone owoce;

- nie przejadaj się, ale jedz większe posiłki niż do tej pory (musisz zwiększyć podaż kalorii o około 300-400 kcal);

- zwiększenie podaży energetycznej można osiągnąć poprzez dodatki, takie jak: do płatków dodaj jogurt, suszone owoce, banany, miód czy orzechy i nasiona;

- przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone: ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby);

- po posiłku jedz produkty zawierające cukry proste - owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny);

- jedz produkty bogato-białkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste, unikaj tłustych), produkty mleczne, ryby, warzywa strączkowe;

- jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych;

- nie zapominaj o warzywach i odpowiedniej podaży płynów!
Pozdrawiam