Czy stosowanie środków antykoncepcyjnych może wpływać na kłopoty z zajściem w ciążę?

Słyszałam, że długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych może mieć wpływ na brak płodności w przyszłości. Czy jest to prawda? Obecnie stosuję pierścień antykoncepcyjny i został mi on zalecony po to, by złagodzić objawy PMS oraz bóle menstruacyjne
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ta opinia, którą Pani przytoczyła, jest bardzo ogólna i nie wyczerpuje wielu indywidualnych przypadków, w których antykoncepcja hormonalna może mieć pozytywny, negatywny bądź neutralny wpływ na przyszłą płodność.

Chociaż jej bezpośredni wpływ na hamowanie owulacji najczęściej ustaje bezpośrednio po odstawieniu tabletek, to antykoncepcja hormonalna może wpływać na płodność przez szereg zależności pośrednich, z których o wielu nie mamy jeszcze najprawdopodobniej pojęcia.

Płodność jako zdolność do prokreacji może zostać zakłócona przez cały szereg schorzeń, najczęściej są to zaburzenia hormonalne, infekcje, nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzyca, przedwczesna menopauza, etc. O wpływie stosowania tabletek antykoncepcyjnych na te choroby, a przez to pośrednio na płodność, można by napisać książki, a wciąż trwają nowe, przełomowe badania na ten temat. Generalnie tabletki mogą wpływać negatywnie na pewne schorzenia (układ krążenia, nowotwory, infekcje przez nieskrępowane żyvie seksualne), mogą maskować występowanie innych (zaburzeń hormonalnych) czy wręcz okazać się korzystne w innych. W zależności od Pani genetycznej skłonności do schorzeń, stylu życia czy wieku, stosowanie antykoncepcji hormonalnej może nie mieć żadnego wpływu na przyszłą płodność, a może w pewien sposób przyczynić się do jej ograniczenia.

Zwykle kobietom odstawiającym antykoncepcję hormonalną udaje się zajść w ciążę i ją szczęśliwie donosić. Najlepiej by było, gdyby porozmawiała Pani o tym ze swoim lekarzem ginekologiem, który znając Panią, mogąc przeprowadzić dokładny wywiad, będzie w stanie odpowiedzieć na więcej pytań i rozwiać większość wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!