Czy stosując Taconal można pić alkohol?

Tydzień temu uległem lekkiemu wypadkowi, niefortunnie upadłem. Zwichnięty staw skokowy, obtarcie skóry nad kostką. Lekarz przepisał mi maść Taconal (z antybiotykiem mupirocyna), aby przyspieszyć proces gojenia się rany. Staw skokowy wrócił w miarę do swojej sprawności, ale rana dalej się goi. Za kilka dni jest sylwester, więc stąd pytanie - czy używając tej maści będę mógł napić się alkoholu, czy ze względu na specyfikację tej maści będzie to niewskazane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Taconal jest antybiotykiem stosowanym miejscowo w formie maści. Stosuje się ją do leczenia bakteryjnych zakażeń skóry.

Substancją czynną leku jest mupirocyna, która hamuje namnażanie komórek bakteryjnych. Stosowana na skórę nie przenika ona w dużych ilościach do krążenia (wchłanianie jest większe w przypadku stosowania maści na uszkodzoną skórę) i jest szybko przekształcana w nieaktywny metabolit.

Tak jak w przypadku innych preparatów medycznych stosowanych miejscowo dozwolone jest spożywanie alkoholu, choć oczywiście ze względu na niedawny uraz - w rozsądnych ilościach.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-masci-z-antybiotykiem-a-alkohol, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-stosowac-masc-taconal, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-stosowania-masci-z-antybiotykiem-mozna-pic-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.