Czy stres jest skutkiem antydepresantów?

Witam,szukam pomocy moje nurtujace i nawracajace pytania na temat mojego leczenia antydepresantem .Od ponad 7 miesięcy biorę citalopram 20 mln na zwalczanie leków które spowodowane były stresem nagłej wyprowadzki. nie odczuwam lekkow jak przedtem gdzie widać poprawę w tej kwestii ale są dwa problemy które nie wiem czy są wywołane graniem tabletek czy choroba. Mam brak chęci na jakiekolwiek zbliżenie z moim długoletnim partnerem , brak libido. Brak emocji euforii jak kiedyś, jestem wyciszona

Dzień dobry, obniżone libido to niestety częsty skutek uboczny zażywania takich leków. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że nie będzie się odczuwało emocji. Często potrzebne są silniejsze bodźce, zapewne bardziej trzeba się na tym koncentrować . Warto po mimo braku ochoty tą bliskość pielęgnować. Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani,

Wymienione przez Panią symptomy mogą wskazywać na efekt uboczny stosowanej farmakoterapii, której zadaniem jest tłumić lęk i mamić, że nie jest tak źle.

Preparaty p/depresyjne prowadzą często do uzależnienia, i przy częstym ich używaniu wywołują skutki uboczne w organizmie.
Dlatego zaleca się je stosować jedynie w sytuacjach wyjątkowych i tylko przez jakiś czas.

Podsumowując, zachęcałabym Panią do podjęcia psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej.

Życzę Pani satysfakcjonującej energii życiowej