Witam serdecznie,
proponuję rozważenie trzech spraw:
1) Wspomina Pani o dużej liczbie stresujących sytuacji - nie wiem, jakie to sytuacje - czy bardzo trudne traumatyczne życiowe, czy raczej związane z silnymi stresami w pracy? Jeśli przeżyła Pani szczególnie ciężkie chwile w ostatnim czasie, być może warto dać sobie czas na przeżycie - przepracowanie emocji i dopiero później starać się o dziecko? Jeśli z kolei te liczne stresy potrafi Pani zminimalizować (np. zmieniając zajęcia, tryb życia, organizację pracy itp.), to może warto zacząć od tego? Czasem na trudność w zajściu w ciążę wpływają: przemęczenie psychiczne i fizyczne, nadmiar obowiązków, odpowiedzialności np. w pracy, niedosypianie, zła dieta itd.
2) Nie napisała Pani nic o wizycie u ginekologa/endokrynologa. Jeśli chce Pani wykonać różne badania, aby potwierdzić Pani zdrowie, płodność, ewentualnie wykryć jakieś nieprawidłowości, aby się z nimi uporać (wyregulować poziom hormonów), to może warto do tego podejść zadaniowo i umówić się do ginekologa-endokrynologa lub dobrego ginekologa, aby choćby wiedzieć, jakie hormony zbadać i w których dniach cyklu? (Nawet jeśli i tak będzie Pani za nie płacić sama). Może się okazać, że lekarz zleci Pani inne badania, np. TSH, (F)T3, (F)T4? antyTPO, antyTG? Zresztą później warto, aby to lekarz, który Panią bada ginekologicznie, robi USG, pozna Pani historię z wywiadu, aby to on interpretował wyniki i zaproponował ewentualne leczenie.
3) Jeśli chodzi o Pani pytanie, to owszem, psychika i ciało są ze sobą wzajemnie powiązane, również w zakresie stresu i regulacji hormonalnej. Ale z drugiej strony, jakiś poziom stresu - mniejszy albo większy - towarzyszy nam zawsze. Trudno wyczekiwać idealnego momentu, zupełnie neutralnego.
Zresztą, czasem "taka uroda" człowieka, że towarzyszy mu wyższy poziom stresu, subiektywnie odczuwa go jako wyższy i częściej się stresuje. Jeśli tak byłoby w Pani przypadku, to tym bardziej nie czekałabym z badaniem na spokojniejszy moment, bo trzeba patrzeć na siebie jako osobę funkcjonującą w określony sposób, w danym środowisku, a inaczej to byłoby niejako "wyrwane z kontekstu".
Życzę przyszłej Mamie trafnych kroków i realizacji planów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Starania o ciążę i wynik badania hormonu FSH i LH – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy te wartości badań mogą być wynikiem stresu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pokonać stres przed badaniem? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Zaniżone wartości LH i FSH w badaniach – odpowiada Lek. Bartosz Małek
- Stosunek LH do FSH równy 0,35 – odpowiada Piotr Pilarski
- Czy stres negatywnie wpłynie na płód? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy stres ma wpływ na trądzik? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zaburzenia miesiączkowa i stres – odpowiada Mgr Małgorzata Oktawiec
- Stres podczas lekcji - jak sobie z nim poradzić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jakie mogą być skutki uboczne dużego stresu? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska