Czy suplementacja cynku ma wpływ na nowotworzenie?

Czy cynk - suplementacja cynku organicznego jest możliwa dla mężczyzn w wieku 70 ? Czytałem, że po 60 roku życia u mężczyzn cynk powoduje 10krotnie możliwość rozwoju nowotworu prostaty z przerzutami, czy to fakt czy jakieś brednie? Czy cynk dla seniora który ma prostatę powiekszoną jest niewskazany? Pytam bo cynk właśnie łagodzi i zmiejsza przerost prostaty a tutaj takie coś? Proszę o informację czy to prawda?
MĘŻCZYZNA, 53 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie suplementacja cynkiem jest często wskazana dla mężczyzn w Pańskim wieku. Szczególnie chodzi o wzmocnienie układu odpornościowego, zdrowia skóry czy funkcji poznawczych. Ponadto uważa się oraz istnieją dowody naukowe na to, że cynk ma dobry wpływ na prostatę oraz zmniejsza objawy przerostu tego gruczołu. Ponadto nie jest powiedziane, że cynk ma wpływ na wzmożenie procesów nowotworowych.

Aby taką suplementację wdrożyć, warto skonsultować się z lekarzem urologiem, żeby dodatkowo upewnić się co do bezpieczeństwa takich preparatów. Na pewno też lekarz dobierze dla Pana odpowiednią i bezpieczną dawkę, a także przeprowadzi badania diagnostyczne. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-na-temat-prostaty

https://portal.abczdrowie.pl/cynk

https://portal.abczdrowie.pl/rak-prostaty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.