Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ta szczepionka mogła mi jakoś zaszkodzić?

Witam, 2 dni temu pod moim domem znalazłam coś przypominającego tabletkę w blistrze. Zdziwiona podniosłam ją gołymi rękami i przeczytałam, iż jest to szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie i żeby tego nie dotykać. Po tym, odłożyłam ją i więcej nie podnosiłam gołymi rękami - czy istnieje dla mnie jakieś ryzyko? Nie przyjrzałam się dokładnie, lecz wydaje mi się (nie wiem w stu procentach), że ciecz nie wypływała i opakowanie nie było uszkodzone. Co, jeśli to podniosłam, a trochę szczepionki mogło wypłynąć przez małą dziurkę? Po tym fakcie niedługo myłam ręce, później także w ciągu dnia dezynfekowałam. Mój pies miał tylko kontakt z przynętą, w której 'zapakowana' była szczepionka (ona leżała luzem). Proszę o odpowiedź, gdybym wiedziała, że to jest szczepionka nie dotykałabym tego, a teraz jestem przerażona...
KOBIETA, 25 LAT 10 miesięcy temu

Badania krwi - leukocyty

Leukocyty to krwinki białe ? są bezbarwne i jest ich znacznie mniej niż krwinek czerwonych w naszym organizmie. Jednak są bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ pełnią funkcję głównie odpornościowe. Więcej szczegółów na temat krwinek białych wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć wścieklizna może budzić strach, ponieważ jest jedną z najgroźniejszych wirusowych chorób zakaźnych, to w świetle przedstawionych przez Panią faktów i opisu sytuacji nie widzę możliwości wystąpienia jakiegokolwiek ryzyka. Sądzę, że nie ma Pani żadnych powodów do obaw, proszę zapoznać się z również z tym pytaniem internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-da-sie-zarazic-wscieklizna-z-napoczetej-szczepionki-dla-lisow.

Szczepionki dla lisów są odpowiednio zabezpieczone i ich ewentualna szkodliwość ma raczej związek z przypadkowym spożyciem jej przez człowieka czy zwierzę domowe. Natomiast umycie rąk czy ich dezynfekcja po kontakcie z opakowaniem szczepionki eliminuje jakiekolwiek ryzyko kontaktu z preparatem. Jeżeli interesuje Panią temat wścieklizny i szczepienia dla ludzi, proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy