Czy ta wkładka nie dopuści do zapłodnienia?

Witam. Jestem 50 - cio letnią kobietą. Mam założoną wkładkę domaciczną o nazwie "Mirena". Chciałabym uzyskać odpowiedź, czy owa wkładka niedopuszcza do zapłodnienia, czy zabija. Jestem katoliczką i zdaję sobie sprawę, że zbyt późno zadaję, to pytanie. Powinnam przed założeniem pomyśleć.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wkładka ta działa dwutorowo – z jednej strony, będąc ciałem obcym, powoduje stan zapalny organizmu i wzmożoną produkcję leukocytów, które niszczą plemniki. Z drugiej strony, uwalnia progestagen, który zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom przemieszczanie się, zmienia grubość endometrium i hamuje owulację. Ma przede wszystkim nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej. Proszę zapoznać się z artykułem pod tym linkiem, tłumaczy czym jest spirala oraz różnicuje różnej rodzaje wkładek: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-wkladka-wewnatrzmaciczna. Jeżeli chodzi o etyczność stosowania wkładki Mirena, to musi to Pani rozsądzić sama – od lat spirale antykoncepcyjne są przedmiotem sporu środowisk katolickich, mimo że środowiska medyczne akcentują, że żadna spirala nie jest środkiem wczesnoporonnym i nie należy do antykoncpecji postkoitalnej, choć można ją założyć również ok. 2-3 dni po stosunku płciowym niosącym za sobą ryzyko zapłodnienia, właśnie w celu wywołania skurczy i usunięcia zapłodnionej komórki jajowej. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na podobne pytanie, zadane przez jedną z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wkladka-hormonalna-to-srodek-wczesnoporonny. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.