Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ta wkładka nie dopuści do zapłodnienia?

Witam. Jestem 50 - cio letnią kobietą. Mam założoną wkładkę domaciczną o nazwie "Mirena". Chciałabym uzyskać odpowiedź, czy owa wkładka niedopuszcza do zapłodnienia, czy zabija. Jestem katoliczką i zdaję sobie sprawę, że zbyt późno zadaję, to pytanie. Powinnam przed założeniem pomyśleć.
KOBIETA, 50 LAT 11 miesięcy temu

Guzy miednicy mniejszej

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, wkładka ta działa dwutorowo – z jednej strony, będąc ciałem obcym, powoduje stan zapalny organizmu i wzmożoną produkcję leukocytów, które niszczą plemniki. Z drugiej strony, uwalnia progestagen, który zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom przemieszczanie się, zmienia grubość endometrium i hamuje owulację. Ma przede wszystkim nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej. Proszę zapoznać się z artykułem pod tym linkiem, tłumaczy czym jest spirala oraz różnicuje różnej rodzaje wkładek: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-wkladka-wewnatrzmaciczna. Jeżeli chodzi o etyczność stosowania wkładki Mirena, to musi to Pani rozsądzić sama – od lat spirale antykoncepcyjne są przedmiotem sporu środowisk katolickich, mimo że środowiska medyczne akcentują, że żadna spirala nie jest środkiem wczesnoporonnym i nie należy do antykoncpecji postkoitalnej, choć można ją założyć również ok. 2-3 dni po stosunku płciowym niosącym za sobą ryzyko zapłodnienia, właśnie w celu wywołania skurczy i usunięcia zapłodnionej komórki jajowej. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na podobne pytanie, zadane przez jedną z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wkladka-hormonalna-to-srodek-wczesnoporonny. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy