Czy tabletki antykoncepcyjne na mnie działają?

Witam! Potrzebuję dowiedzieć się, czy na pewno postępuję zgodnie z zaleceniami co do stosowania pigułek (M***). Mam 20 lat, są to moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Okres dostałam 4 sierpnia, około godziny 20.00, więc swoją pierwszą tabletkę wzięłam o godzinie 23.00, przed snem. W następnych dniach również była to godz 23.00, czasami 22.50 lub 23.10, ale chyba nie jest to konieczne co do minuty, prawda? Jestem tylko ciekawa, jak to możliwe, że już siódmy dzień mam okres? Nigdy nie był tak długo, zawsze 4-5 dni i koniec. Poza tym czuję się dobrze, tylko zastanawia mnie, czy już kiedy skończy mi się okres, to będę mogła kochać się bezpiecznie nie przejmując się tym, że tabletka może nie działa. Bo nie ma chyba możliwości sprawdzić, czy tabletki na mnie działają? I jeszcze jedna sprawa:) Podobno alkohol obniża działanie tabletek antykoncepcyjnych. Moje pytanie jest następujące - czy tego dnia kiedy piję alkohol (i wezmę tabletkę o 23.00, jak zawsze), po prostu tabletka zadziała być może słabiej i powinnam skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, a następnego dnia już będzie działała normalnie? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam.
1. Szanse na to, że tabletki nie działają są minimalne. Plamienia/krwawienia w trakcie cyklu są jednym z najczęściej występujących działań niepożądanych podczas stosowania tabletek i zwykle ustępują po 3-4 opakowaniach.
2. W ulotce nie ma informacji o zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej przez alkohol. Oznacza to, że proucent leku dopuszcza stosowanie go podczas spożywania alkoholu. Dodatkowe zabezpieczenie nie jest konieczne.