Czy tabletki antykoncepcyjne są źle dobrane?

Witam. Tabletki biorę ponieważ miałam torbiel na jajniku, mam je przyjmować przez 3 miesiące. Po wzięciu pierwszej tabletki wymiotowałam, później przez kilka dni miałam mdłości i bóle żołądka ale minęło. Miesiączka wystąpiła po 23 dniach. Biorę teraz drugie opakowanie, już drugi tydzień mam mdłości i ból żołądka (zwłaszcza wieczorem). Biorę leki osłonowe ale nie pomagają. Czy to oznacza że tabletki są źle dobrane? Czy ich skuteczność przez to jest mniejsza? Czy mogę przestać brać tabletki po 2 miesiącach jeżeli torbiel się już wchłonęła?

Redakcja abcZdrowie

Możliwe jest, że dolegliwości żołądkowo jelitowe wynikają z działania niepożądanego tabletek antykoncepcyjnych, szczególnie jeśli rozpoczęły się   jedno czasowo z rozpoczęciem ich przyjmowania. Decyzję o przerwaniu przyjmowania tabletek, lub zamianie preparatu powinna podjąć Pani wspólnie z ginekologiem, po uprzedniej ocenie wielkości torbieli w badaniu usg.