Zaczęłam brać tabletki od 10 dnia cyklu, czy coś mi grozi?

Witam. Zaczęłam brać tabletki od 10 dnia cyklu (pomyliło mi się że tabletki bierze się po okresie i myślałam że mam 3 dni spóźnienia, a później się zorientowałam że nie 3 tylko 10). Wzięłam od tej pory 5 tabletek, w między czasie w 10 i 12 dniu cyklu współżyłam bez zabezpieczenia, (wtedy zażywałam już tabletki ale dopiero zaczynałam). Więc ponad to obawiam się czy mogę być w ciąży, a jeżeli jestem to czy fakt zażywania tych tabletek od 5 dni może być dla ciąży niebezpieczny? Co robić? Zażywać całą serię do końca opakowania? Czy przerwać? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Zaczęłam brać tabletki od 10 dnia cyklu (pomyliło mi się że tabletki bierze się po okresie i myślałam że mam 3 dni spóźnienia, a później się zorientowałam że nie 3 tylko 10). Wzięłam od tej pory 5 tabletek, w między czasie w 10 i 12 dniu cyklu współżyłam bez zabezpieczenia, (wtedy zażywałam już tabletki ale dopiero zaczynałam).
Więc ponad to obawiam się czy mogę być w ciąży, a jeżeli jestem to czy fakt zażywania tych tabletek od 5 dni może być dla ciąży niebezpieczny? Co robić? Zażywać całą serię do końca opakowania? Czy przerwać? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam.
Zaczęłam brać tabletki od 10 dnia cyklu (pomyliło mi się że tabletki bierze się po okresie i myślałam że mam 3 dni spóźnienia, a później się zorientowałam że nie 3 tylko 10). Wzięłam od tej pory 5 tabletek, w między czasie w 10 i 12 dniu cyklu współżyłam bez zabezpieczenia, (wtedy zażywałam już tabletki ale dopiero zaczynałam).
Więc ponad to obawiam się czy mogę być w ciąży, a jeżeli jestem to czy fakt zażywania tych tabletek od 5 dni może być dla ciąży niebezpieczny? Co robić? Zażywać całą serię do końca opakowania? Czy przerwać? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,
Rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych od 10 dnia cyklu nie jest zalecane. Nie można wówczas liczyć na ich działanie. Ponieważ doszło do współżycia bez zabezpieczenia należy liczyć się z ciążą.
Tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży. W tej sytuacji proponuję odstawienie tabletek. Proszę poczekać na miesiączkę i zacząć je przyjmować od pierwszego dnia cyklu. Wcześniej konieczne jest wykluczenie ciąży.
Pozdrawiam