Od którego dnia zażywania tabletki zaczynają działać?

Witam, od 7 dni biorę tabletki antykoncepcyjne. Wcześniej nie zażywałam żadnych tabletek tego typu. Zaczęłam je stosować dopiero od 3 dnia okresu, który trwa u mnie 4 dni. Szóstego dnia brania tabletek kochałam się z moim chłopakiem bez innego zabezpieczenia i stąd moje pytanie. Czy występuje tu ryzyko zajścia w ciążę? Bardzo mnie to stresuje, więc proszę o szybką odpowiedź. Konkretnie chciałabym wiedzieć od którego dnia tak naprawdę te tabletki zaczynają swoje działanie? Bo jedne źródła mówią, że od połowy opakowania a inne, że od pierwszej pigułki - trochę mnie to dezorientuje.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Moment rozpoczęcia działania tabletek antykoncepcyjnych zależy od dnia przyjęcia pierwszej tabletki. Stąd też obie usłyszane przez Panią teorie są prawdziwe.

Rozpoczęcie opakowania w pierwszym dniu cyklu, tj pierwszym dniu miesiączki daje 100% skuteczność preparatu już od pierwszego dnia. W przypadku przyjęcia pierwszej tabletki między 2 a 5 dniem cyklu takie działanie obserwowane jest dopiero od 7 tabletki. Z tego też względu w przypadku późniejszego rozpoczęcia blistra zaleca się stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez 7 dni.

Jeżeli nie zabezpieczyła się Pani w tym czasie, istnieje ryzyko ciąży. Dla jej wykluczenia wskazane jest wykonanie testu ciążowego po 14 dniach od zbliżenia.

Pozdrawiam