Czy tak objawia się dojrzewanie u córki?

Dzień dobry! Moja córka nigdy nie miała problemów ze skórą, oczywiście pojawiały się czasem małe krostki które były ledwo co widoczne. Teraz w wieku prawie 16 lat często wyskakują jej dużo większe pryszcze i zaskórniki. Chciałabym zapytać czy dopiero zaczyna się jej dojrzewanie? Jeśli nie to czym może być taka zmiana spowodowana.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

proces dojrzewania ma związek z aktywną produkcją hormonów płciowych, w wyniku czego w młodym organizmie zachodzi wiele zmian pod względem psychicznym, ale i fizycznym. Duża ilość produkowanych w tym czasie hormonów może negatywnie wpłynąć na stan skóry, powodując tzw. trądzik młodzieńczy. Jest to częsta przypadłość wśród młodych osób, która nierzadko stanowi duży kompleks dla nastolatków, dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, a w niektórych przypadkach – wdrożenie specjalistycznego leczenia.

W tym czasie warto sięgać po preparaty dostępne w aptekach dla nastolatków. W aptekach i drogeriach znajdzie Pani szeroki wybór kosmetyków przeznaczonych do skutecznej pielęgnacji skóry trądzikowej. Można także sięgnąć po domowe sposoby na trądzik. Jeżeli jednak stosowane zabiegi nie przyniosą efektów warto udać się do dermatologa, który zleci bardziej szczegółowe badania oraz dobierze najlepszy sposób leczenia tych zmian skórnych. Dobrym pomysłem będzie także konsultacja z endokrynologiem, aby wykluczyć poważniejsze zaburzenia hormonalne.

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niepokojace-zmiany-skorne-na-twarzy-jak-pozbyc-sie-tego-problemu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-zniknie-tradzik-i-przetluszczajace-sie-wlosy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-stosowac-na-tradzik-mlodzienczy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.