Czy taki wygląd krwi miesiączkowej jest normalny?

Witam tydzień temu miałam miesiączkę a przed wczoraj dostałam takich jakby plamień i ta krew była czarna. Wczoraj i dziś zmieniła kolor na czerwony raz ciemny raz jasny dodam też, że jest jej bardzo mało Co to może być? Jest powód do niepokoju czy wręcz przeciwnie? Mam 19 lat

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania. Jeżeli zauważyła Pani u siebie jakieś niespecyficzne objawy dotyczące miesiączki, najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologii. W czasie szczegółowego wywiadu z pacjentem i badania ginekologicznego lekarz będzie mógł określić, czy te dolegliwości są niepokojące i wymagają dalszej diagnostyki lub odpowiedniego leczenia.

Takie dolegliwości mogą pojawić się pod wpływem wielu różnych czynników i nie należy ich lekceważyć, szczególnie wtedy, jeżeli problem ten będzie trwał dłużej lub występował regularnie. Plamienia mogą wskazywać na stan zapalny toczący się w obrębie narządów intymnych, a także sygnalizować niektóre choroby układu płciowego. Zaburzenia miesiączki mogą świadczyć również o innych problemach, np. z hormonami. W tym przypadku wskazane byłoby wykonanie dodatkowych badań hormonalnych i ewentualna konsultacja z endokrynologiem. Czasami ciemne plamienie z dróg rodnych może być również objawem ciąży. W takim przypadku dla pewności można dodatkowo wykonać test ciążowy. Więcej przydatnych informacji na temat zaburzeń miesiączkowania znajdzie Pani w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

Cennymi dla Pani wskazówkami mogą być również odpowiedzi ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania dotyczące zbliżonej tematyki. Poniżej znajdzie Pani kilka przykładów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarna-wydzielina-z-pochwy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-ciemna-wydzielina-z-pochwy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciemne-plamienia-po-okresie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.