Co oznacza to różowe plamienie u 23-latki?

Witam wczoraj rano pojawiły się u mnie różowe plamienia a dzisiaj barwa krwawienia jest bardziej brunatna i jest jej więcej, innej wydzieliny u siebie nie zauważyłam, spodziewam się okresu za 3 dni ale nie mam typowych objawów miesiączki tj. bóle brzucha, kręgosłupa czy piersi. Niepokoi mnie jednak ta krew i nie wiem co może być tego przyczyną, w tym tygodniu zgłosiłam się do lekarza z bólem brzucha i stwierdził że to refluks żołądka i przepisał mi na to lek controloc. Prowadzę regularną aktywność seksualną zawsze używamy prezerwatywy. U ginekologa ostatnio byłam miesiąc temu na pobraniu cytologii ( była to kolejna wizyta kontrolna, pół roku temu miałam zabieg wymrażania nadżerki i zakończył się pomyślnie ginekolog powiedział że wszystko ładnie się wygoiło). Bardzo proszę o pomoc co mogło spowodować krwawienie u mnie nigdy czegoś takiego nie miałam i proszę powiedzieć co może sugerować to krwawienie . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Krwawienia z pochwy, które nie mają związku z miesiączkowaniem są wskazaniem do wizyty lekarskiej. W takim przypadku należy ponownie skontaktować się z ginekologiem.

Tego typu dolegliwości mogą oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu dróg rodnych, wskazując np. na infekcje intymne, problemy z jajnikami, mięśniaki macicy itp. Czasami krwawienie z pochwy może sygnalizować endometriozę. Szczegółowe badanie ginekologiczne, w tym usg pomoże ustalić przyczynę problemu i na tej podstawie dobrać odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach za ten problem mogą odpowiadać zaburzenia hormonów, dlatego dodatkowo warto skonsultować się z endokrynologiem i wykonać szczegółowe badania hormonalne.

Zdarza się, że takie krwawienie może być plamieniem implantacyjnym, czyli pojawić się w związku z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jeżeli podejrzewa Pani możliwość zajścia w ciążę, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie domowego testu ciążowego lub testu beta HCG z krwi, które pomogą szybko ustalić, czy faktycznie doszło do zapłodnienia.

Warto zapoznać się dodatkowo z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-pochwy-przyczyny-diagnostyka

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów naszego portalu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-to-plamienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-rozowe-plamienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.