Czy takie nagłe odstawienie leków nie wpłynie na dziecko?

Jestem w 37 0 tygodniu ciazy. Od początku ciazy przyjmuje duphaston 2x1 po dzien dzisiejszy. Od miesiąca dodatkowo przyjmuje luteine dopochwowo 1x200 mg ze względu na skaracajaca się i miękka szyjke. Dostałam zalecenie aby w 38 0 oba te leki odstawiac, ponieważ wstrzymuje akcje porodowa. Proszę o informację czy takie nagłe odstawienie leków nie wpłynie na dziecko, czy nie zaszkodzi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
zarówno luteina, jak i Duphaston to hormony, które służą podtrzymaniu ciąży. Oczywiście w 38 tygodniu ciąży nie jest to już konieczne, ponieważ dziecko zazwyczaj jest gotowe do przyjścia na świat, a w każdym razie w pełni ukształtowane tak, aby poradzić sobie z funkcjonowaniem poza macicą matki.
Więcej na temat zażywanych przez Panią leków przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie oraz https://portal.abczdrowie.pl/luteina-dopochwowa-charakterystyka-wskazania-niedobor.
Wszelkie wątpliwości dotyczące zażywanych preparatów leczniczych dobrze jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.