Czy takie rzeczy mogą się zdarzać póki organizm nie dojdzie do siebie?

W 22 tc. straciłam ciążę. Miesiączka przyszła po 6 tygodniach od poronienia, skończyła się tydzień temu. Od wczoraj zauważyłam plamienie, które trwa do dziś. Dodam że po skończeniu się krwawienia po poronieniu, a miesiączka nie miałam żadnych plamień. Czy powinnam się niepokoić czy takie rzeczy mogą się zdarzać póki organizm nie dojdzie do siebie? Po okresie też współżyłam z mężem, czy mogliśmy coś naruszyć?
KOBIETA, 26 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Przyczyn plamienia może być wiele,zarówno plamienie po stosunku płciowym jak i plamienie związane z owulacją.

Jeśli współżyje Pani z mężem to warto pomyśleć o antykoncepcji, ponieważ według specjalistów starania się o ciążę powinno się rozpocząć dopiero po 3 miesiącach od czasu poronienia, choć organizm kobiety może przyjąć kolejne dziecko już podczas pierwszej owulacji po utracie ciąży (zwykle po ok. 2–8 tygodniach).

Po 6. tygodniach od czasu poronienia powinna Pani udać się na wizytę ginekologiczną w celu upewnienia się, że wszystko wróciło do normy.

Proszę również pamiętać,że jeśli Pani pracuje to należy się Pani płatny urlop. "Skrócony urlop macierzyński po poronieniu przysługuje każdej pracującej kobiecie – niezależnie od momentu utraty ciąży i od tygodnia, w którym do niej doszło. Takie prawo jest zagwarantowane art. 180 § 1. Kodeksu Pacy. Mówi on, że: W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka."

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań to zapraszam na mojego nowo powstałego Instagrama,na którym poruszam problemy pacjentów ze strony ABC zdrowie.

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Wyrazy współczucia z powodu straty ciąży

Powodzenia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska