Czy takie silne bezpośrednie naświetlanie oka mu nie szkodzi?

Dzień dobry Czy silna wiązka światła, która wpada do oka podczas badania dna oka (badanie bez użycia kropli) może spowodować problemy z widzeniem w przyszłości (choroby oczu) itp. Czy takie silne bezpośrednie naświetlanie oka mu nie szkodzi?

Witam.
Badanie dna oka nie należy do badań przyjemnych. Jeżeli jest wykonywane odpowiednim sprzętem, przez wykwalifikowane osoby to nie jest badaniem szkodliwym. Zakrapianie oka przed badaniem ma na celu rozszerzenie źrenicy (aby lepiej obejrzeć dno oka). Badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy, czyli po zakropieniu bardziej naświetla.
Z poważaniem
W. Łuczkowski