Czy tarń dwudzielna kręgosłupa jest dziedziczna?

Witam, mam wadę wrodzoną kręgosłupa (tak stwierdził lekarz) tarń dwudzielna. Czy taką wadę odziedziczą moje dzieci?

Tarń dwudzielna to stare określenie wady cewy nerwowej, czyli najczęściej rozszczepu kręgosłupa. Wady mogą być otwarte lub zamknięte. Te ostatnie pokryte są owłosioną skórą. Ryzyko wystąpienia takiej wady u potomstwa wynosi około 3%, o ile nie ma innych wad/anomalii rozwojowych lub innych wad cewy nerwowej u innych członków Pani rodziny. W przypadku zamkniętych wad, ryzyko może być nieco niższe od podanego.
Obowiązuje profilaktyka kwasem foliowym (preparaty metafoliny zawierające co najmniej 5mg kwasu foliowego) PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ I CO NAJMNIEJ DO 12. JEJ TYGODNIA.