Czy te bóle mogą być spowodowane przez ciążę?

Witam. Jestem w 28 tyg. ciąży, od jakiegoś czasu bolą mnie biodra. Zdarza się też, że przechodzi mi taki ból (kłucie) że nie mogę się ruszyć. Miałam rok temu operacje w której pobierano mi materiał z biodra do uzupełnienia torbieli w kości (w stopie). Zdarza się też, że odczuwam ból w stopie. Czy te bóle mogą być spowodowane przez ciążę czy może być inny powód?
KOBIETA, 24 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dolegliwości bólowe, które Pani odczuwa mogą mieć związek z ciążą (z rozciąganiem więzadeł macicy), ale również najprawdopodobniej związane są z przebytymi operacjami. Możliwe, że zmiany pojawiające się w organizmie z powodu ciąży oraz stale powiększająca się waga po prostu nasilają te dolegliwości.

Powinna jednak Pani wspomnieć o nich lekarzowi prowadzącemu ciążę, który zadecyduje o dalszym postępowaniu i jeśli zajdzie taka potrzeba, to przepisze Pani środki, które zminimalizują odczuwane dolegliwości bólowe. Być może konieczna będzie również wizyta u ortopedy.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-wewnatrz-biodra-w-8-miesiacu-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-silne-bole-biodra-w-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-bole-okolicy-bioder-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.