Czy te leki mogły zaszkodzić córce?

Moja córka ma zatwardzenia dostalismy dwa syropki2 razy dziennie po 5ml lactulosum i Dulcosoft i od 3 dni robi mi po 10 razy dziennie kope już go odstawilismy. Boje się że przez te leki coś złego się stało że aż tyle corka się zalatwia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
lek Lactulosum oraz Dulcosoft nie powinny mieć żadnego wpływu na taki stan rzeczy. Dulcosoft wykazuje działanie osmotyczne – zawarty w nim makrogol ma silne właściwości wiążące wodę. Działa jako jej nośnik, zmiękcza masy kałowe, ułatwiając wypróżnianie. Jest całkowicie bezpieczny, ponieważ nie jest wchłaniany przez organizm – wydala się go całkowicie z kałem. Z kolei Lactulosum może powodować biegunkę i nudności, lecz tylko przy zastosowaniu dużych dawek. Jeśli stosowała Pani oba preparaty zgodnie z zaleceniami lekarza, to biegunka nie powinna być ich skutkiem. Natomiast na pewno należy objawy te skonsultować z lekarzem – nie napisała Pani w jakim wieku jest dziecko, ale proszę pamiętać, że w przypadku młodszych dzieci i niemowląt biegunka może prowadzić do odwodnienia. O odwodnieniu przeczyta Pani w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/odwodnienie-u-niemowlat.
Sugeruję obfite pojenie wodą lub podawanie elektrolitów oraz uważne obserwowanie dziecka pod kątem dodatkowych dolegliwości, taki jak osłabienie, gorączka, zawroty głowy, apatia czy brak apetytu i inne. Proszę również zapoznać się z naszym artykułem, omawia różne przyczyny biegunki u dziecka oraz sposób postępowania: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-biegunki-u-dziecka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.