Dlaczego dziecko ma luźne stolce i gorączkę?

Moja córka ma 10 miesięcy i od soboty ma biegunke a od niedzieli ma 40 stopni goraczki. Lekarz przepisał tylko od gorączki i od biegunki ale ona nadal oddaje luźne stolce i ma wysoką temperaturę. Co jej może byc. Lekarz nie zalecił żernych wyników badań tylko obserwacja.czy mam iść na pogotowie bo już nie mam siły. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
może być wiele przyczyn biegunki u dziecka (infekcje wirusowe, bakteryjne, biegunki wynikające z zatruć pokarmowych lub jako skutek ząbkowania), jednak gdy dodatkowo pojawia się gorączka nie wolno bagatelizować tego stanu, zwłaszcza u niespełna rocznego niemowlęcia. Przede wszystkim proszę dbać o to, by dziecko się nie odwodniło – u niemowląt bardzo szybko dochodzi do śmiertelnie niebezpiecznego odwodnienia. Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy przystawiać je jak najczęściej, a dodatkowo podawać wodę – tak często, jak to jest tylko możliwe. Jeżeli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, to na czas choroby należy z niego zrezygnować. Więcej o nawadnianiu dziecka przy biegunce pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/postepowanie-podczas-biegunki-u-niemowlat-i-dzieci.
Zarówno gorączka, jak i biegunka prowadzą do utraty wody i elektrolitów w organizmie, więc warto być pod kontrolą lekarza – choć obecnie teleporady są najczęściej praktykowane, sugerowałabym, żeby lekarz obejrzał dziecko osobiście, czasami tylko on jest w stanie dostrzec objawy odwodnienia. W wielu przypadkach najlepszym sposobem na nie jest podanie kroplówki. Zachęcam do lektury artykułu, omawia m.in. różne postacie biegunek u dzieci i wskazuje, które są niebezpieczne i wymagają konsultacji lekarskich: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-biegunki-u-dziecka..
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.