Dlaczego dziecko ma birgunkę po szczepieniu?

Witam. Corka ma 9 lat. We czwartek miala szczepienie. Wczoraj caly dzien byla markotna ale na nic sie nie skarżyła. W nocy dostala 38st goraczki. Małą biegunkę i co jakis czas zaboli ją brzuszek z prawej strony na samym dole. Po teleporadzie z lekarzem pediatrą dostalam wytyczne aby corka duzo piła i mam ją obserwowac. Czy to nic powaznego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czy to coś poważnego. Niewykluczone, że jest to reakcja poszczepienna, lecz również bardzo prawdopodobne, że podłożem biegunki jest jakaś infekcja. Gorączka poszczepienna zazwyczaj ma łagodną postać – jeżeli nie przekracza 38 stopni Celsjusza, jest wręcz objawem pożądanym po szczepieniu. Wyższa może świadczyć o osłabieniu organizmu, ale dopóki nie przekracza 38 stopni, to nie ma powodu do obaw. Występuje po kilku godzinach od szczepienia, zaś utrzymywać się (lub pojawiać się i znikać) może przez 3 doby od zaszczepienia. O ewentualnych powikłaniach po szczepieniu przeczyta Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-szczepieniu.

Dopóki objawy nie są nasilone i nie pojawiają się inne dolegliwości, faktycznie najlepszym wyjściem jest obserwacja. Jeżeli gorączka nie ustępuje lub powraca mimo podawania leków przeciwgorączkowych, nie należy jej bagatelizować, niezależnie od tego czy ma związek ze szczepieniem czy infekcją – wówczas należy ponownie skonsultować to z pediatrą.

Proszę pamiętać o nawadnianiu córki, a także o zastosowaniu diety lekkostrawnej, która nie nasili biegunki. W przypadku, gdy dziecko nie ma apetytu i odmawia jedzenia, proszę tylko pamiętać o podawaniu wody lub preparatów zawierających elektrolity. Więcej porad dotyczących postępowania przy biegunce u dziecka znajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-u-dziecka-jak-sobie-z-nia-radzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.