Czy te objawy mają związek z moimi wynikami, czy jednak jest to podłoże psychiczne?

Witam.Miałem robione Rezonaz magnetyczny z kontrastem i mam zmiany w mózgu.Przysadka dyskretnie wysklepiona, wys. do 6,6mm - doktadniejsza ocena możliwa w celowanym bad. MR. W ptacie czotowym lewym drobne (śr. 2mm) ognisko o podwyższonym sygnale w obrazach T2-zależnych i DARK FLUID, bez cech wzmocnienia kontrastowego ani restrykcji dyfuzji- jak dla zmiany naczyniopochodnej. Na wysokości prawego płata skroniowego, stycznie do opony twardej, widoczna jest zmiana wym. 4x7mm 0 pośrednim sygnale w obrazach T1- i T2-zależnych, wykazująca wzmocnienie kontrastowe - obraz jak dla drobnego oponiaka. Poza tym: Nie wykazano efektu masy, zaburzeń zróźnicowania korowo-podkorowego mózgu oraz ognisk patologicznego wzmocnienia pokontrastowego. Sygnat istoty biatej i szarej mózgowia prawidłowy. Obrazy DWI nie wykazują ognisk/obszarów o wzmożonej restrykcji dyfuzji cząsteczek wody. Obrazy SWI nie wykazują pokrwotocznych depozytów produktów przemiany hemoglobiny. Uktad komorowy symetryczny, nieposzerzony. Zewnętrzne przestrzenie płynowe w granicach normy. Kąty mostowo-móżdżkowe bez zmian. Pogranicze czaszkowo-szyjne zmian morfologicznych nie wykazuje. Sygnat szpiku kostnego mózgoczaszki prawidtowy. Pogrubienie bton śluzowych sitowia, zatoki czołowej (szczególnie po str. prawej) i obu komór zatoki klinowej (w tym w sąsiedztwie ich ujść); mniejszej pogrubienie błon śluzowych zatok szczękowych - dokładniejsza ocena możliwa w TK.Mam objawy od trzech lat bóle napięciowe głowy są onne często nie do wytrzymania do tego mam brak koncetracji i czuje się wyczerpany czy bardziej podłoże psychiczne ? Wem że to nie jest miejsce na takie sprawy ale potrzebuje porady do Neurochirurga w Polsce są terminy odległe i u mnie w Niemczech tak samo z góry bardzo dziękuję
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Witam.

Na podstawie wyników rezonansu magnetycznego i opisanych objawów, istnieje kilka możliwych przyczyn Twoich problemów, które mogą być zarówno organiczne, jak i psychiczne. Oto kilka kroków i sugestii, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu Twoimi objawami:

Interpretacja Wyników MRI

Przysadka mózgowa: Dyskretnie wysklepiona przysadka może wskazywać na niewielkie zmiany, ale wymaga dokładniejszej oceny, np. w celowanym badaniu MRI.

Zmiana naczyniopochodna w płacie ciemieniowym: Drobne ognisko (2 mm) bez cech wzmocnienia kontrastowego sugeruje zmianę naczyniopochodną, która zazwyczaj jest łagodna.

Oponiak w płacie skroniowym: Drobny oponiak (4x7 mm) jest zmianą łagodną, ale jego obecność może wymagać monitorowania i oceny, czy wpływa na Twoje objawy.

Pogrubienie błon śluzowych zatok: Może to powodować bóle głowy i zmęczenie, szczególnie jeśli masz problemy z zatokami, takie jak przewlekłe zapalenie zatok.

Potencjalne Przyczyny Objawów

Bóle głowy i zmęczenie:

Związane z zatokami: Pogrubienie błon śluzowych zatok może powodować bóle głowy i uczucie zmęczenia. Skonsultowanie się z laryngologiem może być pomocne.

Napięciowe bóle głowy: Mogą być związane z przewlekłym stresem lub problemami psychicznymi.

Brak koncentracji i wyczerpanie:

Psychiczne: Depresja, lęk i inne zaburzenia psychiczne mogą prowadzić do problemów z koncentracją i uczucia wyczerpania.

Organiczne: Zmiany w mózgu, takie jak oponiak lub zmiany naczyniopochodne, mogą również wpływać na funkcje poznawcze.

Co Możesz Zrobić

Kontynuuj konsultacje z lekarzami specjalistami:

Neurochirurg: Postaraj się umówić na konsultację, nawet jeśli terminy są odległe. Regularne monitorowanie zmian jest ważne.

Laryngolog: Sprawdzenie zatok może wykluczyć lub potwierdzić związek między objawami a stanem zapalnym zatok.

Konsultacja z neurologiem: Neurolog może pomóc ocenić, czy Twoje objawy mają podłoże neurologiczne.

Psychiatra/Psycholog: Biorąc pod uwagę Twoje objawy, warto również kontynuować współpracę z psychiatrą lub psychologiem. Mogą oni pomóc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i innymi problemami psychicznymi, które mogą przyczyniać się do Twojego stanu.

Zdrowy tryb życia:

Dieta i aktywność fizyczna: Zadbaj o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, które mogą poprawić ogólne samopoczucie.

Techniki relaksacyjne: Medytacja, joga i inne techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji stresu.

Podsumowanie

Twoje objawy mogą mieć zarówno podłoże organiczne, jak i psychiczne. Współpraca z lekarzami różnych specjalności (neurochirurg, neurolog, laryngolog, psychiatra) jest kluczowa dla pełnej oceny Twojego stanu zdrowia. Regularne monitorowanie zmian w mózgu oraz leczenie problemów z zatokami mogą przyczynić się do poprawy Twojego samopoczucia. Nie zapominaj również o znaczeniu zdrowego trybu życia i technik relaksacyjnych w zarządzaniu stresem i poprawie jakości życia.

Pozdrawiam M Bakun