Czy te objawy świadczą o cukrzycy?

Dzien dobry, bardzo martwie sie o mojego chlopaka co mu moze byc. On nie chce sie badać i isc do lekarza. Jego objawy to od kilku dni na wzmożony apetyt i pragnienie, ciagle je. Boli go glowa, jest zmeczony, czesto robi sobie drzemki w ciagu dnia. Od kilku dni szybko się męczy. Nawet wchodzeniem po schodach na 2 piętro co jest do niego nie podobne. Ma on 18 lat i nie ma nadwagi. Nie bierze lekow ani nie choruje na nic (nie wiemy tego bo sie nie bada). Czesto przy sytuacjach stresowych ma bole serca. Mowi ze mrowia mu czasami ręce. 3 miesiace temu raz zemdlal w autobusie. Blagam o pomoc co mu moze dolegać? Czy to cukrzyca?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

objawy, które Pani opisuje są na tyle niespecyficzne, że ciężko jest stwierdzić na podstawie samego opisu, jaka jest przyczyna tych dolegliwości.

Z pewnością konieczna jest w tym przypadku wizyta u lekarza rodzinnego oraz wykonanie podstawowych badań, dzięki którym będzie można poznać ogólny stan zdrowia Pani chłopaka. Niestety bez wizyty i bez badań nie jest możliwe postawienie diagnozy, a tym samym wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Cukrzyca objawia się nadmiernym pragnieniem, wzmożonym głodem, częstym oddawaniem moczu, suchością w ustach, osłabienie, szybkim męczeniem się, spadkiem lub wzrostem masy ciała, sennością, apatią oraz innymi dolegliwościami. Niektóre z wymienionych przez Panią objawów pokrywają się więc z objawami cukrzycy. Aby ją zdiagnozować, chłopak musi zbadać poziom glukozy.

Więcej na temat cukrzycy przeczytać można w tekście poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.