Czy moje objawy świadczą o cukrzycy?

Witam ,mam 32 lata . Od dłuższego czasu zauważyłem ,że mam krótkowzroczność tzn nie widzę wyraźnie napisów lub twarzy ludzi oddalonych dalej, zauważyłem również cienie pod oczyma ( jak bym nie spał kilka dni) męczą mnie również zaparcia ( oddaje stolec prawie dziennie, ale w postaci kulek , bez żadnych bulów czy innych objawów) po za tym mam częstomocz ,ale nie dziennie ( czasami potrafię iść zrobić siku 3-4 razy w ciągu godziny ,mocz wtedy jest przeźroczysty jak woda) dodam ,że od prawie 2 lat prowadzę małą aktywność fizyczną i dużo siedzę przed komputerem lub telefonem . Dodam również, że cierpię na depresję i nerwicę. Moje pytanie brzmi czy moje objawy świadczą o cukrzycy czy jest to spowodowane depresją i małą aktywnością fizyczną ? Dziękuję za pomoc . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Wskazanie przez Pana objawy niekoniecznie mogą świadczyć o cukrzycy. Tylko pogłębiona diagnostyka mogłaby potwierdzić lub wykluczyć tą chorobę. W celu stwierdzenia tego schorzenia należałoby wykonać badanie krzywej cukrowej oraz insulinowej na czczo. Dopiero na podstawie konkretnych wyników oraz towarzyszących objawów można zdiagnozować cukrzycę.

Przypadłość ta charakteryzuje się ogólnym osłabieniem, utratą masy ciała, częstym oddawaniem moczu, wzmożonym głodem i pragnieniem oraz suchością w ustach. Każdy wynik testu obciążenia glukozą i insuliną należy skonsultować z lekarzem.

Biorąc pod uwagę Pana dolegliwości oraz to, że cierpi Pan na depresję, należałoby pogłębić diagnostykę. Proponujemy wizytę u lekarza internisty w celu przeprowadzenia właściwych badań. Specjalista po analizie wyników oraz aktualnych objawów, zdecyduje o dalszej farmakoterapii. Bardzo ważna byłaby również konsultacja z psychologiem, aby dobrać odpowiednią terapię w celu poprawy komfortu życia.

Przydatne mogą być dodatkowo takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, OB, poziom prób wątrobowych, kreatyniny, amylazy i albuminy w surowicy krwi oraz analiza moczu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca

https://uroda.abczdrowie.pl/cienie-pod-oczami

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.