Czy moje wyniki badań świadczą o cukrzycy?

Witam. Od trzech miesięcy jestem ciągle narażona na stres, nerwy jest to spowodowane problemami rodzinnymi i małżeńskimi.Co nie zmienia faktu że zawsze byłam osobą która się wszystkim przejmuje, teraz jest bardzo trudny czas dla mnie.W przeciągu dwóch miesięcy straciłam ponad 10 kg, nie mogę z nerwów jeść, dosyć często boli mnie głowy, kilka razy zasłabłam, często też miewam zawroty głowy.Czasami chociaż na dworzu gorąco mi jest zimno albo mam zimne dłonie i stopy dosłownie lodowate.Stres powoduje też to że mam zaniki pamięci.Wkoncu wzięłam się za siebie aby ta trudną sytuację opanować chodzę do psychologa i psychiatry.Bylam też u rodzinnego dostałam pilne skierowanie do neurologa.Mialam robione badania krwi wyszło że mam podwyższony cukier.Mam przyjść do rodzinnego na kontrolę za dwa miesiące.Jestem osoba chuda ważę w tym momencie 52 kg.Jestem mama dwójki dzieci.Na co dzień zajmuje się dziećmi domem i ogarniam różne sprawy finansowe.Nie uprawiam żadnego sportu, przez te nerwy nie jem, albo jem jeden posiłek dziennie.Staram się jeść owoce i warzywa, bułkę z wędlina i serem( ogórkiem lub pomidorem), unikam słodyczy.Staram się rzadko jeść słodycze.Jak zrobię obiad to zjem go niewiele, jedynie surówkę w większej ilości ale sama je tobie nie kupuje .Biore leki na uspokojenie validol (jeśli dobrze napisałam nazwę).Zaczęłam się denerwować już nie tylko w domu ale także w różnych innych miejscach nawet podczas pobierania krwi, czy zwykłej rozmowy ze znajomymi.Gdzie teoretycznie powinnam być spokojna. Tak w rodzinie występowała cukrzyca. Jakie są szanse że jak za dwa miesiące pójdę na kontrolę badań potwierdzi się że mam cukrzycę.Wynik był ponad normę.Lerka uspokajała że to jeszcze nie cukrzyca ale jej nie wyklucza.Jakie powinnam badania zrobić? Cukrzyca to choroba nieuleczalna.Ale skoro jestem chuda to dlaczego moge ja mieć? czy to przez silny stres który doświadczam.Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Domyślam się, że w obecnej sytuacji musi być Pani bardzo trudno. Jak sama Pani zauważyła, na Pani obecne samopoczucie ogromny wpływ ma przeżywany stres. To, że zwróciła się Pani po wsparcie psychologiczne i że walczy Pani o swoje zdrowie to dowód dużej wewnętrznej siły. Jestem przekonana, że ta praca nad sobą przyniesie efekty i poczuje się Pani lepiej, także fizycznie. Proszę sobie jednak dać czas na powrót do równowagi.

Jeśli chodzi o podwyższony poziom glukozy w badaniu, to jednorazowy taki wynik nie ma wartości diagnostycznej, badanie należy powtórzyć. Proszę też rozważyć ze swoim lekarzem diagnostykę pod kątem insulinooporności.

Na poziom cukru (i potencjalne zachorowanie na cukrzycę typu 2), jak Pani na pewno wie, wpływ ma wiele czynników, nie tylko obciążenie rodzinne (https://portal.abczdrowie.pl/czy-cukrzyca-jest-dziedziczna). Dla rozwoju cukrzycy typu 2 istotne są zwłaszcza czynniki związane z trybem życia – od sposobu odżywiania, poprzez aktywność fizyczną (lub jej brak), regularność wysypiania się i odpoczynku aż po czynniki emocjonalne (np. silny stres).

Stres wpływa na biochemię całego organizmu, także na równowagę metaboliczną. Za podwyższony poziom cukru we krwi (hiperglikemię) odpowiada m.in. kortyzol, (tzw. hormon stresu) działający przeciwstawnie do insuliny. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani np. w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-a-stres.

Nawet jeśli ponowne badanie potwierdzi nieprawidłowy wynik, to jeszcze nie jest wyrok. Jeśli poziom glukozy będzie podwyższony tylko nieznacznie, to można spróbować dokonać różnych zmian w celu poprawy zdrowia (a konkretniej obniżenia poziomu cukru), takich jak: prowadzona przez dietetyka dieta o niskim indeksie glikemicznym, regularna aktywność fizyczna (np. spacer kilka razy w tygodniu), wysypianie się, nauka technik obniżenia napięcia psychofizycznego, zioła i inne naturalne specyfiki obniżające glikemię. Więcej przydatnych wskazówek na ten temat znajdzie Pani np. w tym artykule w naszym serwisie: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zmniejszyc-ryzyko-cukrzycy.

Przeżywa Pani teraz trudny czas, ale zamartwianie się tylko pogarsza Pani samopoczucie i stan zdrowia. Proszę spróbować skupić się na tym, na co ma Pani teraz wpływ (wprowadzenie prozdrowotnych zmian) i otoczyć siebie troską, chociażby praktykując metody uwalniania napięcia (https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres). Warto rozważyć również skorzystanie ze wsparcia dobrego dietetyka.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.