Czy te wszystkie objawy mogą wskazywać na cukrzycę?

Jestem Paulina i mam 19 lat. Pod koniec maja trafiłam do szpitala. Powodem było negatywne działanie jednego z leków, które przepisała mi lekarz na wymioty. Zrobiono mi badanie krwi i okazało się, że mam sporo podwyższony cukier. Nie wydaje mi się, abym wieczorem (do szpitala trafiłam w nocy) sporo jadła na kolację, ponieważ jak już wspomniałam wymiotowałam, więc nie byłam w stanie wiele zjeść. Rano poziom cukru był mniejszy.

Obecnie nie czuję się najlepiej. Wieczorami, gdy położę się do łóżka, mam zawroty głowy (wcześniej też się zdarzały, również w dzień). Ostatnio zauważyłam także, że mój mocz raz jest jakby przezroczysty, raz lekko zabarwiony, a raz ma normalny kolor (czytałam, że to może być spowodowane np. dużą ilością picia płynów, ale ja nie zwiększyłam ostatnio ilości, piję tyle ile piłam zawsze). Nieraz także pojawia się w nim takie jakby białko. Przed paroma dniami miałam także dziwny posmak w ustach (smak krwi). Na koniec dodam jeszcze, że u mnie w rodzinie cukrzyca się zdarzała.

Witam serdecznie!

Objawy, które opisujesz mogą, ale nie muszą wskazywać na cukrzycę. Ze względu na wywiad rodzinny jesteś w grupie ryzyka występowania tej choroby. To dodatkowo powinno Cię zmotywować do wizyty u lekarza rodzinnego w celu wykonania kilku podstawowych badań, które odpowiedzą na pytanie, czy masz cukrzycę, nietolerancję glukozy, czy może przyczyna Twoich dolegliwości związana jest z inną jednostką chorobową.

W Twoim przypadku niezbędne będzie wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy, tzw. OGTT, badania ogólnego moczu.

Jedynie na podstawie tego pierwszego można postawić ostateczną diagnozę. Mocz może wykazać ewentualne zmiany w nerkach i wyjaśni, czy to co nazywasz białkiem w moczu faktycznie nim jest. O białkomoczu świadczy pienienie się moczu i jego mętność.

Pozdrawiam