Muszę zjeść coś słodkiego - czy to cukrzyca?

Witam, mam 17 lat i od jakiegoś czasu niepokoją mnie zawroty i ból głowy, jestem osłabiona i ciągle senna. Bez przerwy odczuwam głód i ciągle bym mogła jeść słodkie rzeczy - rano muszę zjeść coś słodkiego, bo mi ręce drżą. Do tego choruję na serce. Mierzyłam sobie cukier, po południu miałam 128, a rano 80. Jest mi bardzo trudno w obecnym stanie  skupic się na nauce i jakiejkolwiek pracy Zastanawiam się czy może to być cukrzyca. Moi dziadkowie mieli cukrzycę to może odzieczyłam to po nich A może to jest niedobór cukru skoro ciągle bym jadła coś słodkiego. Proszę bardzo o odpowiedzi na moje pytania..

Witam!

Objawy, które opisujesz mogą wynikać z przemęczenia, niewyspania czy niedoborów witamin i minerałów. Wartości pomiarów stężenia glukozy we krwi nie budzą zastrzeżeń, należy jednak pamiętać, że pomiary glukometrem nie są dokładne. Nie ma powodu na zapas martwić się cukrzycą - dziadkowie najprawdopodobniej chorowali na cukrzycę typu 2, która związana jest przede wszystkim ze stylem życia (otyłością, nieprawidłową dietą) i dotyczy głównie osób starszych.

Najlepiej, abyś wybrała się do lekarza rodzinnego, który zbada Cię, zleci niezbędne badania i oceni, jaka jest przyczyna Twoich dolegliwości.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego nie świadczy jeszcze o cukrzycy. W przebiegu występowania cukrzycy może pojawić się zmęczenie, osłabienie, zaburzenaia koncentracji. Poza tym pojawiają się też zaburzenia widzenia. Bardzo charakterystyczne jest szybkie chudnięcie, wzmożone pragnienie i zwiększenie wydalania moczu.

Aby sprawdzić czy występuje cukrzyca można wykonać badanie stezanie glukozy na czczo i po posiłku. Jeśli po posiłku stężenie glukozy pokaże ponad 200mg/dl można rozpoznać cukrzycę. W niektórych stanach trzeba przeprowadzić dodatkwoe badanie jakim jest OGTT czyli krzywa cukrowa. Wtedt trzeba wypić szklankę z glukozą, a następnie w określonych odstępach czasowych, sprawdzane jest stężenie cukru we krwi. W przebiegu cukrzycy mogą teżwystępowć stany niedocukrzenia organizmu. Proszę zgłosić się do leakarza rozdinnego. JAk dotąd wyniki pomiarów cukru były w porządku.

Jeśli chodzi o Pani dziadków, to najprawdopodobniej mieli oni cukrzycę typu II, która związana jest z nadwagą, niewłaściwą dietą, wiekiem etc. U osób tak młodych jak Pani, w grę wchodziłaby raczej cukrzyca typu I, kóra jest chorobą autoimmunologiczną.

Pzryczyn zaburzeńkoncentracji może być bradzo wiele. Cukrzyca to tylko jednak z nich. Do innych należą zaburzenia tarczycy, takie jak niedoczynność tarczycy, w przebiegu której występuje zaburzenie koncentracji, zaprci, sucha skóra oraz przybieranie na wdze. Warto sprawdzić TSH. Poza tym za zaburzenia koncentracji może być odpowiedzialny zbyt niski poziom witamin i mikroelementów np. zbyt niski poziom witamin z grupy B. Wreszcie do zaburzeń koncentracji mogą przyczynić się elemnety związane z psychiką tj. stany nerwicowe, przewlekły stres, zaburzenia depresyjne.

Doradzam wizytę u lekarza rodzinneg, zrobienie morfologii, biochemii i podstawowego badania moczu.