Czy te wzrosty temperatury u ciężarnej są bezpieczne?

Dzień dobry. Od kiedy pamiętam bardzo nagrzewamy się w nocy, czasami aż się poce, ale to raczej rzadko. Nie jest to dla mnie niekomfortowe, tym bardziej, że jak się odkryję to czuję, że jest mi zimno i przykrywam się z powrotem przez sen. Dopiero zaszłam w ciążę i zaczęłam monitorować temperaturę, wychodzi na to że w nocy termometr strzelony w czoło wynosi 37.5-37.7° natomiast jak strzelam sobie w przykryte części ciała (brzuch) gdy się budzę to termometr wskazuje 37,8 do czasem 39,5°. W dzień miewam temperaturę do Max. 37.8° mierzonych na czole, ale czytałam, że stan podgorączkowy na początku ciąży jest normalny. Poza temperaturą nie mam żadnych objawów przeziębienia. Moje pytanie: czy takie nagrzewania się w nocy są bezpieczne dla płodu?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w czasie ciąży kobieta może mieć nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała i nie jest to niczym niepokojącym. Dzieje się tak zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży. Powodem takiego stanu są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej. Jeśli podwyższona temperatura będzie się jednak utrzymywać, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę.

Odczuwanie temperatury przez Panią nie wpłynie natomiast na dziecko. Płód nie odczuwa niskiej bądź wysokiej temperatury pochodzącej z zewnątrz. Wody płodowe, którymi się otacza chronią go nie tylko przed urazami, ale i pomagają w utrzymaniu stałej temperatury.

O tym, jaka jest rola wód płodowych w ciąży przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/wody-plodowe-rola-w-czasie-ciazy-zaburzenia-objetosciowe.

Jeśli więc taka temperatura, jaka panuje w pomieszczeniu jest dla Pani komfortowa, to nie ma konieczności wprowadzania zmian. Proszę jednak pamiętać, że zbyt wysoka temperatura w sypialni może sprawić, że organizm podczas snu nie będzie się odpowiednio regenerował.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.