Czy ten ból brzucha jest normalny w ciąży?

Dzień dobry, Jestem w 26tyg ciąży, kilka dni temu jadąc samochodem kierowca musiał gwałtownie zahamować i Pasy misię tak dość mocno w brzuch wbiły. Mówię o tej dolnej części. Od tamtej pory boli mnie w tym miejscu dół brzucha jak chodzę czy coś noszę lub wstaję. Tak jakby od górnej granicy talerza biodrowego od prawej do lewej. Do tego ból kręgosłupa ale do zniesienia. Czasem twardnieje brzuch ale to chyba normalne. Dziecko się rusza dużo też co mnie uspokaja. Mam wrażenie że już było lepiej ale poszłam dziś do przychodni na wyniki i wróciłam to znowu mnie boli jak wstanę z łóżka. Nie mam żadnych krwawień ani innych objawów. Najbliższą wizytę u lekarza mam za 2 dni. Czy mogę zrobić coś poza leżeniem? Boje się odklejającego łożyska alenie chciałabym niepotrzebnie jechać do szpitala przy wszystkich obostrzeniach związanych z wirusem.. czy to może być normalne taki bol?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że bóle związane są z naciągnięciem więzadeł lub mięśni wskutek gwałtownego hamowania – np. tzw. whiplash to uszkodzenie tkanki miękkiej szyi oraz górnej części pleców spowodowane np. ostrym szarpnięciem.

Jednak z uwagi na Pani stan oraz to, że ból dotyczy także podbrzusza, sugeruję kontakt z ginekologiem w celu wykonania USG, by potwierdzić brak uszczerbku na zdrowiu dziecka. Proszę pamiętać, że urazy w okolicach brzucha mogą wpływać bezpośrednio na łożysko, powodując upośledzenie jego funkcjonowania. Odsyłam do artykułu mówiącego o roli łożyska: https://portal.abczdrowie.pl/lozysko.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.